• BIST 94.082
  • Altın 189,854
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • İzmir 27 °C

Çelik Sektöründen 7 Ayda 10,9 Milyon Tonluk İhracat

Çelik Sektöründen 7 Ayda 10,9 Milyon Tonluk İhracat
UZAK DOĞU YÜKSELİŞTE, KÖRFEZ DÜŞÜŞTE…

UZAK DOĞU YÜKSELİŞTE, KÖRFEZ DÜŞÜŞTE…

Önemli ihraç pazarlarında yaşanan istikrarsızlıklar, korumacı politikalardaki artış ve adil ticareti engellemeye dönük haksız davalar gibi birçok sorunla mücadele eden Türk çelik sektörü tüm bu sorunlarına karşın ihracattaki yükselişini sürdürmeye kararlı. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre Ocak-Temmuz döneminde çelik ihracatı miktarda yüzde 15,3 artışla 10,9 milyon tona, değerde ise yüzde 30,8 artışla 6,6 milyar dolara yükseldi. AB ülkeleri bölgeler bazında liderliğini korurken Uzak Doğu’da işlerin yolunda gitmesi sektöre moral oldu. Türk çelik sektörünün Temmuz ayındaki ihracatı ise 2016’nın aynı ayına kıyasla miktarda yüzde 12 artış ile 1,2 milyon ton, değerde 32,4 artışla 800 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2017 yılı Ocak-Temmuz dönemi verilerine göre; Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,3 artışla 10,9 milyon tona ulaşırken sektörün değer bazındaki ihracatı yüzde 30,8 artışla 6,6 milyar dolara yükseldi.

Çelik sektörünün direkt ihracatına, diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye’nin 2017 yılının 7 aylık dönemindeki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 11,3 milyon ton, değer bazında ise 7,8 milyar dolar oldu.

AB ÜLKELERİ 3,3 MİLYON TONLA ÇELİK İHRACATINDA İLK SIRADA…
 
2017 yılının Ocak-Temmuz dönemi rakamlarına göre; Avrupa Birliği’ne ihracat yüzde 79 artış ile 3,3 milyon tona ulaştı. Avrupa Birliği bu dönemde de bölgeler arasındaki liderliğini korudu. Avrupa Birliği’ni 2,4 milyon tonla Ortadoğu, 1,6 milyon tonla Kuzey Amerika ülkeleri ve 799 bin tonla Kuzey Afrika ülkeleri izledi. Türk çelik sektörünün ihracatını artırmak üzere odaklandığı Uzak Doğu pazarındaki yükseliş de devam etti. Singapur, Hong Kong ve Malezya gibi ülkelerin ilk sıralarda yer aldığı bu bölgeye gerçekleştirdiğimiz çelik ihracatı 7 aylık dönemde miktar bazında yüzde 591 artışla 785 bin tona yükseldi.

Çelik sektörünün Ocak-Temmuz ayları arasında 2016’nın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında miktar bazında ihracatında en büyük artışın yaşandığı ilk 5 ülke sırasıyla; İtalya, İspanya, Singapur, Kanada ve Birleşik Krallık oldu.

KANADA’YA 121 BİN TON İNŞAAT ÇELİĞİ İHRAÇ ETTİK…

Ocak-Temmuz döneminde miktar bazında en fazla ihraç edilen çelik ürünleri sıralamasında birincilik değişmedi ve inşaat çeliği yüzde 17,2 düşüşe karşın 3,5 milyon tonluk ihracatla ilk sırada yer aldı. İnşaat çeliği ihracatını 1,6 milyon tonla yassı sıcak izlerken hemen ardından 1,1 milyon tonla dikişli boru, 854 bin tonla profil ve 836 bin tonla filmaşin geldi.

Bu dönemde ihracatında gerileme kaydeden inşaat çeliği Kanada sürprizi ile moral buldu. Geçen yıl Ocak-Temmuz döneminde Kanada’ya inşaat çeliği ihracatı gerçekleştiremezken bu yılın aynı döneminde ise 121 bin tonluk inşaat çeliği ihraç etmeyi başardık.

ÇELİK İHRACATI TEMMUZ’DA 1,2 MİLYON TONA YÜKSELDİ…
 
Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; 2017 yılı Temmuz ayı ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla miktar bazında yüzde 12 artışla 1,2 milyon tona; değerde ise yüzde 32,4 artışla 800 milyon dolara yükseldi.  

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, yurtdışı pazarlarda yaşadıkları sorunlara rağmen sektörün yılın yedi aylık döneminde ihracatta iyi bir performans gösterdiğini belirterek şunları söyledi: “Türkiye ekonomisi açısından stratejik sektörlerden biri olan çelik sektörümüz tüm sorunlarına rağmen 2017 yılında ihracatını artırmayı başardı. Ocak-Temmuz döneminde çelik ihracatı miktarda yüzde 15,3 artışla 10,9 milyon tona, değerde ise yüzde 30,8 artışla 6,6 milyar dolara ulaştı. Bu başarıda girişimcilerimizin önemli pazarlarımızda yaşanan istikrarsızlıklara ve çeşitli engellemelere rağmen özverili çalışmalarını sürdürmelerinin ve yeni pazarlara odaklanarak, pazarlarımızdaki kayıpları bu ülkelerle telafi etme gayretlerinin payı büyük. AB ülkelerindeki yüzde 79 oranındaki artışın yanı sıra yeni pazar çalışmaları neticesinde ihracatımızın ivme kazandığı Uzak Doğu’ya yapılan ihracatta yaşanan yüzde 591’lik artışın altı çizilmeye değerdir. Diğer yandan özellikle inşaat çeliği ihracatında Ortadoğu ve Mısır’da kayıplarımız olduğu görülmektedir. Söz konusu bu dönemde çelik ihracatımızın miktar bazında en fazla düşüş gösterdiği ilk beş ülke sırasıyla; Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Umman, Kuveyt ve Suudi Arabistan olmuştur. Bu ülkelerin kendi çelik sanayilerini kurmaya başlamaları ve yerli sanayilerini korumaya yönelik tutumları ihracatı önemli oranda sekteye uğrattı. Olumsuzluklara rağmen yılın geri kalanında da Türkiye ihracatına ve büyümesine katkı sağlamak üzere ihracatçılarımızla yakın işbirliği içerisinde çalışmalarımıza devam etme kararlılığındayız”./ EGE BASIN GRUBU aliağa haber izmir güncel

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

ARASTA HABER           www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 28 78