• BIST 97.379
  • Altın 227,500
  • Dolar 5,4438
  • Euro 6,1478
  • İzmir 11 °C

Değirmen Sektöründen 120 Milyon Dolarlık Yatırım Atağı

Değirmen Sektöründen 120 Milyon Dolarlık Yatırım Atağı
29 Mart-1 Nisan tarihlerinde ilk kez düzenlenecek 'Dünya Değirmen Makineleri Teknolojileri ve Yan Sanayi Fuarı'

29 Mart-1 Nisan tarihlerinde ilk kez düzenlenecek 'Dünya Değirmen Makineleri Teknolojileri ve Yan Sanayi Fuarı' (World Mill Tech) öncesi sektörü değerlendiren Değirmen ve Sektör Makinaları Üreticileri Derneği (DESMÜD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, "Ürettiğimiz makinelerin yüzde 90'ını ihraç ediyoruz. İhracat rakamlarında Çin'den sonra 2'nciyiz. Fuarla birlikte hedefimiz lider olmak" dedi. Demirtaşoğlu, sektör olarak ana problemlerinin yetişmiş ara eleman ve eğitimi olduğunu da söyledi. TÜYAP Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Ulusoy da “Dünyada söz sahibi olan Türk değirmen sektörünün liderliğe yükselmesi için fuar önemli bir basamak olacak” diye konuştu.    

Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. ile Değirmen ve Sektör Makinaları Üreticileri Derneği (DESMÜD) 29 Mart-1 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek 'Dünya Değirmen Makineleri Teknolojileri ve Yan Sanayi Fuarı' (World Mill Tech) için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. İlk kez düzenlenecek World Mill Tech, tohum üreticilerinden uluslararası hububat ve bakliyat alıcılarına, değirmen yöneticilerinden gıda firmalarının yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarından akademisyenlere geniş bir ziyaretçi profilini 5 salon 30 bin metrekare kapalı alanda ağırlayacak. 

World Mill Tech Fuarı için hazırlıklarını son hızıyla sürdüren TÜYAP yetkilileri, geçtiğimiz günlerde Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) tarafından Antalya’da düzenlenen ‘Buğday ve Ekmeğin Aşkı: Un’ konferansına katıldı. Konferansta World Mill Tech Fuarı’nın tanıtımını da yapan yetkililer, sektörün gelişimine büyük destek verdi. Avrupa’dan Yakın Asya’ya, Rusya’dan Ortadoğu’ya, Afrika’dan Türki Cumhuriyetler’e kadar dünya çapında önemli alıcıların fuara katılacağını belirten TÜYAP Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Ulusoy, “Dünyada söz sahibi olan Türk değirmen sektörünün liderliğe yükselmesi için fuar önemli bir basamak olacak” diye konuştu.    

ULUSLARARASI ALANDA RAKİBİMİZ YOK

Fuar öncesi sektörle ilgili değerlendirmelerde bulunan Değirmen ve Sektör Makinaları Üreticileri Derneği (DESMÜD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, değirmen ve sektör makineleri imalatçılarının 2017 yılında 100 milyon dolar civarında bir yatırım gerçekleştirdiğini söyledi. "Yapılan bu yatırımlar sayesinde Türkiye’nin sektör ihracatı yüzde 50 arttı" diyen Demirtaşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye’de ihracatın kg bedeli 1.5 dolar civarındayken sektörümüzün ihracat değeri 12.5 dolar civarında. Değirmen makineleri sektörünün en önemli avantajlarından biri uluslararası arenada 4 adet büyük rakibinin olması. Bu firmaların ürünlerinin kaliteleri Türk mallarıyla aynı olmasına rağmen fiyatlarının yüksek olması nedeniyle Türk imalatçılar rekabette herhangi bir sorun yaşamıyor. Böylece karlılık oranları muhafaza ediliyor. Uluslararası arenada yerli imalatçılarımız sadece kendi aralarında fiyat rekabeti yaşıyor. Bu durumun da önüne geçebilmek için çalışmalarımız devam ediyor."  

HEDEF LİDERLİK

Değirmen makineleri sektörünün dünyadaki toplam pazarının 3 milyar dolardan fazla olduğunu anlatan Demirtaşoğlu, "İhracat rakamlarında Türk değirmen makineleri sektörü dünyada Çin'den sonra 2'nci sırada yer alıyor. Fuarla birlikte hedefimiz lider olmak" diye konuştu. Türk değirmen makinelerinin yüzde 90’dan fazlasının yurt dışına ihraç edildiğine işaret eden Demirtaşoğlu, “Firmalarımız, değirmen makineleri üretiminden un tesisi kurulumuna kadar geniş bir kapsamda hizmet veriyor. Anahtar teslimi bir fabrikanın makine maliyeti, makine parkuru ve tahıl depolama alanları da dahil 1 milyon dolar ile 20 milyon dolar arasında değişiyor. Sudan’dan Çin’e, Tayland’dan Endonezya’ya, Irak’tan Karayipler'e un ihracatı gerçekleştiriyoruz. 1 milyar 77 milyon dolar ihracat hacmi ile değirmencilikte güçlü bir role sahibiz. Her yıl gittikçe artan bir ivmede ülkemize döviz girdisi sağlıyoruz” dedi. 

120 MİLYON DOLARLIK YATIRIM PLANI

2018 ve 2019 yıllarında, değirmen makineleri sektörünün yine 120 milyon dolarlık bir yatırım planı ortaya koyduğunu açıklayan Demirtaşoğlu, gelecek hedefleri hakkında şunları kaydetti: "Bu planı hayata geçirerek ürün kalitesini daha da yükseltmek ve ürün ihracat rakamını kilogram başına 12.5 dolardan 18-20 dolara çıkarmak istiyoruz. Böylece teknolojik ve stratejik ürün üreterek ülkeye daha fazla katma değer yaratabiliriz. İhracat rakamlarımızda bu yıl yüzde 40’lık bir büyüme ve 2019'da en az yüzde 30-40 arasında bir büyüme öngörüyoruz." 

ANA PROBLEM ARA ELEMAN 

Türkiye’de tüm sektörlerde olduğu gibi değirmen makineleri sektöründe de ana problemin yetişmiş ara eleman ve eğitimi olduğunu belirten Demirtaşoğlu, bu problemi aşmak için Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürüterek hazırladıkları projeyi 2-3 yıl içerisinde hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi. Döviz kurundaki yükseliş nedeniyle girdi maliyetlerinin artmasının da sektör için diğer negatif durumlardan biri olduğunu anlatan Demirtaşoğlu, "Bu artışın verdiği zararın önüne geçmek için bu konularda devletin Türkiye’de üretilmeyen ürünlere verdiği desteğin kolaylaştırılması ve artırılması, özellikle genç girişimcilerin sanayiye kazandırılması hedeflenmelidir. Ayrıca derneğimiz tarafından, üretim yapan firmalarımızın yer aldığı sanayi ve organize sanayi bölgelerindeki elektrik, su, iletişim, yol ve altyapı problemlerinin acilen çözüme kavuşturularak ülkenin üretim ve ihracat miktarının hızlı bir şekilde artırılması gerekiyor" yorumunu yaptı.

Sektörün ihracat rakamları: 
Yıl/İhracat

2013-384.919.155 TL
2014- 526.381.500 TL
2015-636.743.174 TL
2016-556.542.083 TL
2017-856.915.203 TL
2018(Tahmini)-1.000.000.000 TL   /EGE BASIN GRUBU

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

ARASTA HABER           www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 28 78