• BIST 92.227
  • Altın 214,019
  • Dolar 5,3413
  • Euro 6,0711
  • İzmir 13 °C

Kanatlı Sektöründe Üretim Ve İhracattaki Hızlı Artış Sürüyor

Kanatlı Sektöründe Üretim Ve İhracattaki Hızlı Artış Sürüyor
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kanatlı sektöründe üretim ve ihracattaki hızlı artışın sürdüğünü bildirerek

KANATLI SEKTÖRÜNDE ÜRETİM VE İHRACATTAKİ HIZLI ARTIŞ SÜRÜYOR

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kanatlı sektöründe üretim ve ihracattaki hızlı artışın sürdüğünü bildirerek, “Kasım ayı itibarıyla son bir yılda, tavuk eti üretimi 2 milyon 114 bin tonu, tavuk yumurtası üretimi ise 19 milyar 179 milyon adedi aştı” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada,  2017 yılının Kasım ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre, tavuk eti üretiminin ise yüzde 20,2 artışla 148 bin 817 tondan 178 bin 898 tona, tavuk yumurtası üretiminin yüzde 5,7 artışla 1 milyar 578 milyon adetten 1 milyar 667 milyon adede yükseldiğini belirtti.  

Şemsi Bayraktar, Ocak-Kasım döneminde, geçen aynı dönemine göre, tavuk eti üretiminin yüzde 13,7 artışla 1 milyon 716 bin tondan 1 milyon 951 bin tona, tavuk yumurtası üretimin yüzde 6,6 artışla 16 milyar 457 milyon adetten 17 milyar 539 milyon adede çıktığını bildirdi.

-ÜRETİM TAVUK ETİNDE 235 BİN TON, YUMURTADA 1 MİLYAR 82 MİLYON ADET ARTTI-

Bayraktar, Ocak-Kasım döneminde, 2016 yılının aynı dönemine göre, üretim artışının, yumurtada 992 milyon adedi, tavuk etinde 205 bin tonu bulduğunu belirtti.

Ekim ayı itibarıyla son bir yıllık dönemde tavuk eti üretiminin 2 milyon 114 bin tonu, tavuk yumurtası üretiminin ise 19 milyar 179 milyon adedi aştığını bildiren Bayraktar, “2016 yılının tamamında tavuk eti üretimi 1 milyon 879 bin ton, tavuk yumurtası üretimi ise 18 milyar 98 milyon adetti. Tavuk etinde, 2016 yılı üretimi 2017 yılının 11 ayında geçildi” dedi.

-YILLIK İHRACAT, KANATLI ETİNDE 518, YUMURTADA 380 MİLYON DOLARI AŞTI-

Yumurta ve ürünleri ihracatında 2016 yılı Mayıs, kanatlı eti ve ürünleri ihracatında ise 2016 yılı Aralık ayından bu yana ihracat artışının sürdüğünü, bunun üretime de olumlu yansıdığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

“Kasım ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre, yumurta ve ürünleri ihracatı yüzde 13,5 artışla 31,4 milyon dolardan 35,7 milyon dolara, kanatlı eti ve ürünleri ihracatı ise yüzde 62,9 artışla 30,8 milyon dolardan 50,2 milyon dolara çıktı. Ocak-Kasım döneminde, yüzde 48,8 artan kanatlı eti ve ürünleri ihracatı 320,4 milyon dolardan, 476,8 milyon dolara, yüzde 37 artan yumurta ve ürünleri ihracatı ise 245,4 milyon dolardan 336,1 milyon dolara yükseldi. Kanatlı eti ve ürünlerinde, yumurta ve yumurta ürünlerinde11 aylık ihracat, geçen yılın tamamını geçti.

Kasım itibarıyla yıllık ihracat, kanatlı eti ve ürünlerinde 518 milyon doları, yumurta ve ürünlerinde 380,2 milyon doları aştı. Türkiye, 2016 yılında 361,6 milyon dolarlık kanatlı eti ve ürünleri, 289,6 milyon dolarlık da yumurta ve ürünleri ihraç etmişti.”

-“İHRACATTAKİ HIZLI ARTIŞ ÜRETİMİ DESTEKLİYOR”-

Sektörde üretim ve ihracatta bir sorun olmadığına, ihracattaki hızlı artışın üretimi desteklediğine dikkati çeken Bayraktar, şu bilgileri verdi:

“Kanatlı sektörümüz dünyadaki modern teknolojiyi takip eden, kapasitesi çok yüksek bir sektördür. İç piyasada da kırmızı ete alternatif olarak tüketimi artmaktadır. Sektördeki yüksek kapasite halen tam olarak değerlendirilebilmiş değildir. Kanatlı sektörü çok daha fazla üretim ve ihracat yapabilecek durumdadır. Milyarlarca dolarlık ithalat yapan Ortadoğu pazarına en yakın ülkeyiz. Bunu değerlendirmemiz, çok fazla ithalat yapan Körfez ülkeleri başta olmak üzere mevcut pazarları daha fazla zorlamamız, yeni pazarlar bulmamız sektörün geleceği açısından çok önemlidir. Kanatlı sektörü ülkemize çok daha fazla döviz kazandıracak bir üretim alanıdır. Sektör daha fazla desteklenmeli, başta yem ve elektrik olmak üzere girdi maliyetleri makul düzeylere çekilmelidir. Kanatlı sektörünün, Brezilya, Tayland gibi rakip ülkelerle rekabet edebilmesi sağlanmalıdır.”

-ÜRETİCİ KARINDAKİ SIKINTI SÜRÜYOR-

Kanatlı sektöründe üretim ve ihracatın son sürat arterken, üretici karındaki sıkıntıların sürdüğünü bildiren Bayraktar, “üretici fiyatlarında çok az artış oldu. Bu artış maliyet artışlarını karşılamadı. Üreticimiz, geçimini sürdüremez halde. Yaptığı yatırımın karşılığını 30 yılda alamıyor. Kanatlı sektöründe faaliyet gösteren firmalar üretici karındaki sorunu çözmelidir. Üretici, üretimini sürdüremezse bu firmalar nasıl üretim, ihracat yapacak. Kazan kazan mantığına dayanmayan bir üretim şekli sürdürülemez” dedi./EGE BASIN GRUBU

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

ARASTA HABER           www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 28 78