17:28 Haftada 3 Öğün Bakliyat, Uzun Ve Sağlıklı Bir Hayat         16:49 İktidar Gölge Kabul Etmez!          15:39 Kütahya'da Spor Salonu Yapımı İhalesi         15:21 Menemen'de Kuru Gıda İhalesi         15:18 İzmir'de Temizlik Malzemesi İhalesi         15:14 Manisa Damla Sulama Tesisi İhalesi         15:04 Tire Belediyesi’nden Sebze Ve Meyve İhalesi         15:03 Erdek'te Sebze İhalesi         14:13 Hıdırellez Şenliği Bugün Başlıyor         14:06 Sanat Kenti Gaziemir         13:58 Sevgi Eli, Yardımsever Minikleri Ağırladı         12:50 Çarşıda Anneler Günü Hareketliliği         12:44 Bu Gece Bolluk Ve Bereket Gecesi         12:04 Minik İbrahim’den Haber Alınamıyor         11:56 Bisikletçilerin İkinci Evi, Menteşe         11:54 Köprübaşı Belediyesi’nden Taşıt Alım İhalesi         11:50 Türkiye’nin En Büyük Çocuk Şenliği Denizli’de         11:44 Daha Yeşil Daha Güzel Gemlik         10:02 Minik Şeflerden Annelere Tahinli Pide         09:55 Bu Sektörün Yıllık Cirosu 1 Trilyon Dolar         09:51 Marmaris İlk Kez Ralliye Ev Sahipliği Yapacak         09:45 Büyükşehir’den Kırsala 3 Yeni Proje         19:38 CHP’li Bakan, Toma’yı Kullanan O Polisi Sordu         19:34 3 Okul Sosyal Bahçe İle Renklendi         19:25 Egzersiz Diyabetin Çaresi        
Çocuk Hakları Bildirgesi
Çocukların erişkinden farklı fiziksel, fizyolojik, davranış ve psikolojik özellikleri olduğu, sürekli büyüme ve gelişme gösterdiği bilincinin yerleşmesi, çocukların bakımının bir toplum sorunu olduğu ve bilimsel yaklaşımlarla herkesin bu sorumluluğu yükle
2006-11-21 00:25:37

Çocuk Hakları Bildirgesi   

Çocukların erişkinden farklı fiziksel, fizyolojik, davranış ve psikolojik özellikleri olduğu, sürekli büyüme ve gelişme gösterdiği bilincinin yerleşmesi, çocukların bakımının bir toplum sorunu olduğu ve bilimsel yaklaşımlarla herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiği düşüncesi 20 Kasım 1959'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda "Çocuk Hakları Bildirgesi" ile kabul edilmiştir. On ilkeden oluşan bu bildirge aşağıdaki gibidir:

1. İlke : Tüm dünya çocukları bu bildirgedeki haklardan din, dil, ırk, renk, cinsiyet, milliyet, mülkiyet, siyasi, sosyal sınıf ayırımı yapılmaksızın yararlanmalıdır.

2. İlke : Çocuklar özel olarak korunmalı, yasa ve gerekli kurumların yardımı ile fiziksel, zihinsel, ahlaki, ruhsal ve toplumsal olarak sağlıklı normal koşullar altında özgür ve onurunun zedelenmeyecek şekilde yetişmesi sağlanmalıdır. Bu amaçla çıkarılacak yasalarda çocuğun en yüksek çıkarları gözetilmelidir

3. İlke : Her çocuğun doğduğu anda bir adı ve bir devletin vatandaşı olma hakkı vardır.

4. İlke : Çocuklar sosyal güvenlikten yararlanmalı, sağlıklı bir biçimde büyümesi için kendisine ve annesine doğum öncesi ve sonrası özel bakım ve korunma sağlanmalıdır. Çocuklara yeterli beslenme, barınma, dinlenme, oyun olanakları ile gerekli tıbbi bakım sağlanmalıdır.

5. İlke : Fiziksel, zihinsel ya da sosyal bakımdan özürlü çocuğa gerekli tedavi, eğitim ve bakım sağlanmalıdır.

6. İlke : Çocuğun kişiliğini geliştirmesi için anlayış ve sevgiye gereksinimi vardır. Anne ve babasının bakımı ve sorumluluğu altında her durumda bir sevgi ve güvenlik ortamında yetişmelidir. Küçük yaşlarda çocuğu annesinden ayırmamak için bütün olanaklar kullanılmalıdır. Ailesi ve yeterli maddi desteği olmayan çocuklara özel bakım sağlamak toplumun ve kurumların görevidir. Çocuk sayısı fazla olan ailelere devlet yardımı yapılmalıdır.

7. İlke: Genel kültür ve yeteneklerini, bireysel karar verme gücü, ahlaki ve toplumsal sorumluluğu geliştirecek ve topluma yararlı bir üye olmasını sağlayacak eğitim hakkı verilmelidir. Bu eğitimde sorumluluk önce ailenin olmalıdır. Eğitimin ilk aşamaları parasız ve zorunlu olmalıdır.

8. İlke : Çocuk her koşulda koruma ve kurtarma olanaklarından ilk yararlananlar arasında olmalıdır.

9. İlke : Çocuklar her türlü istismar, ihmal, ve sömürüye karşı korunmalı ve hiçbir şekilde ticaret konusu olmamalıdır. Çocuk uygun bir asgari yaştan önce çalıştırılmayacak, sağlığını ve eğitimini tehlikeye sokacak fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişmesini engelleyecek bir işe girmeye zorlanmayacak ve izin verilmeyecektir.

10. İlke : Çocuk ırk, din ya da başka bir ayrımcılığı teşvik eden uygulamalardan korunacaktır. Anlayış, hoşgörü, insanlar arası dostluk, barış ve evrensel kardeşlik ortamında enerji ve yeteneklerini diğer insanların hizmetine sunulması gerektiği bilinciyle yetiştirilmelidir.

Bu habere toplam (5) yorum eklenmiştir.
melisa
09 Mayıs 2014 Cuma 20:39
iğrenç
çok kısaaaaa bu ne ya...
nur
29 Aralık 2011 Perşembe 19:13
çocuk
çoooooooooooooooooooooooooooooookkk uzun...
mustafa fatih solak
21 Şubat 2011 Pazartesi 22:09
çocuk
çok uzun...
E-GAZETE
GAZETE MANŞETLERİ
VİDEO HABER
Söğüt Gölgesi
Söğüt Gölgesi
Başıboş Diyojen
Başıboş Diyojen
Hayal Han
Hayal Han
FOTO GALERİ
ANKET
Aliağa'ya Belediye Başkanı KİM Olsun ?
Tolga SEZER
ÖZEL HABER