Çiğli'ye Bölge Hastanesi
İzmir'in Çiğli İlçesi'nde, Menemen, Foça, Aliağa, Dikili ve Bergama ilçelerini kapsayan Bakırçay Havzası'na hitap edecek büyük bir bölge hastanesinin yapımı için kollar sıvandı.
İzmir'in Çiğli İlçesi'nde, Menemen, Foça, Aliağa, Dikili ve Bergama ilçelerini kapsayan Bakırçay Havzası'na hitap edecek büyük bir bölge hastanesinin yapımı için kollar sıvandı.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın geçtiğimiz günlerde gerçekleşen İzmir ziyareti sırasında hastanenin yerini görüp beğendiğini belirten Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Çiğli İlçe Başkanı İlyas Eroğlu ve AK Parti'li Çiğli İl Genel Meclisi Üyesi Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Hami Karacan, "Hayalimiz inşallah gerçekleşecek. Çiğli'ye kurulacak bu eğitim ve araştırma hastanesi, Bakırçay Havzası'nda yer alan, Menemen, Foça, Aliağa, Dikili ve Bergama'nın da kurtuluşu olacak" dedi.
İzmir'in merkeziyle birlikte güney, doğu ve güneybatı akslarında Dokuz Eylül ve Ege olmak üzere iki adet üniversite hastanesi ile Sağlık Bakanlığı'na bağlı Atatürk, Bozyaka, Tepecik, Alsancak olmak üzere 4 adet eğitim ve araştırma hastanesi ve bir de Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi bulunduğunu ifade eden Eroğlu ve Karacan, kuzey ulaşım yolu olan Çanakkale aksındaki tek hastanenin ise Karşıyaka Devlet Hastanesi olduğunu belirterek, "Bu hastanemiz, personelinin fedakarca çalışmalarına rağmen, 1 milyona yaklaşan nüfus kapasitesi olan bölgenin yükünü çekememekte ve yetersiz kalmaktadır. İhtisas hastanesi özelliğine sahip olmadığı için de gerekli hizmeti verememektedir. Bakırçay Havzası'nda yer alan 5 ilçeyle birlikte Çiğli ve Karşıyaka'nın nüfus yoğunluğu düşünülürse, Çiğli'de bir eğitim ve araştırma hastanesinin kurulması şarttır. Bunun için yerimiz de hazırdır. Çiğli'nin hemen yanında Sağlık Bakanlığı 1 No'lu Donatım Bölge Müdürlüğü'nün halen atıl vaziyette bulunan 89 bin metrekarelik arsası mevcuttur. Burası her bakımdan ideal bir yerdir. İzmir Kuzey Çevre Yolu gelecekte buradan geçecektir. Karşıyaka ve Çiğli gibi büyük yerleşim birimleri, Aliağa ve Foça gibi sanayi bölgelerini de içine alan Bakırçay Havzası'nın insanları, yoğun nüfus baskısı ve trafik keşmekeşinin yaşandığı İzmir'deki hastanelere gitmeden sağlık hizmeti alabileceklerdir" diye konuştu.
Çiğli'ye yapılacak hastanenin 400 yataklı ve 24 saat hizmet verebilen bir eğitim araştırma hastanesi olacağını ifade eden İlyas Eroğlu ve Hami Karacan, "Bu konuda bize Bakırçay Havzası'ndaki ilçe, belde ve köylerimizden büyük bir baskı var. İzmir-Çanakkale Devlet Karayolu'nun üzerinde yer alan bu yerleşim birimlerimizin insanları, güzergahtaki yüzde 44'lük kaza oranı da dikkate alındığında, hastanenin kendilerine en yakın yer olan büyükşehirle de bağlantılı Çiğli'de yapılmasında taraftar ve ısrarcılar. Anlaşılacağı üzere hastanenin hayat kurtarmada önemli bir rol oynayacağı da muhakkak. Bizler de onların tercümanı olarak, hastanenin Çiğli'de kurulması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Sağlık Bakanımız Recep Akdağ'ın yeri görüp beğenmesi bizi memnun etti. Başka alternatif yerler aranması, zaman kaybından başka bir şey olmaz. Çalışmaların yakında başlamasını umuyoruz" şeklinde konuştu.
http://www.gunaydinaliaga.com/ sitesinden 06.05.2016 tarihinde yazdırılmıştır.