• BIST 98.206
  • Altın 220,422
  • Dolar 5,3508
  • Euro 6,0736
  • İzmir 9 °C

Sanayici Meslek Liselerine İtibar İstiyor

Sanayici Meslek Liselerine İtibar İstiyor
Meslek yüksekokulu mezunlarının kısa dönem askerliği gündeme gelirken sanayiciler ara elaman açığının giderek

Meslek yüksekokulu mezunlarının kısa dönem askerliği gündeme gelirken sanayiciler ara elaman açığının giderek artığına dikkat çekerek çözüm önerileri sundu. Özolgun Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar Tenekeci, “Meslek liseleri, memlemek meselesidir. Bu liselere yönelik  kazanamayanların okulu algısı ortadan kaldırılmalı” dedi. 

Sanayide ara eleman ihtiyacını meslek lisesi mezunları ile karşılanmasını sağlamak bir çok sanayici kısa dönem askerlik önerisini gündeme getirdi.  Geçtiğimiz hafta da  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün “Meslek Yüksekokulu mezunlarına kısa dönem askerlik” taleplerinin gündemlerinde olduğunu açıkladı. Ancak Milli Savunma Bakanlığı bu konuya noktayı koyarak gündemlerinde böyle bir çalışma olmadığını açıkladı. Ara elaman sıkıntısının sanayinin en büyük sorunu haline geldiğine dikkat çeken Özolgun Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar Tenekeci, “Bu iş memleket meselesi. Sadece kısa dönem askerlik ile çözülemez. Yapılması gerekenlerin başında bu okullara itibar kazandırmak  gelmeli. Çünkü meslek liseleri için kazanamayanların okulu algısı var. Önce bu algı ortadan kaldırılmalı” dedi.

ASKER OCAĞINDA KURS VERİLSİN

Meslek lisesi mezunlarına yönelik kısa dönem askerlik imkanı sağlanamaması durumunda bile yapılacak düzenlemelerle gençlerin eğitim ve istihdama katılabileceğini söyleyen Tenekeci, “Bu çocuklara asker ocağında mesleklerini yapabilecekleri, eğitimlerine devam edebilecekleri bir ortam yaratılmalı. Örneğin askerlik ocağındaki meslek liseli ya da yüksekokulu mezunu gençler için kurslar açılabilir. Bu kurslarda yine o askeri birliğin yakınlarındaki sanayi tesislerin, organize bölgelerin, Oda'ların bünyesindeki usta ya da eğiticilerin, eğitim vermesi sağlanabilir. Askerlik sürecinde günde 2 saat kurs gören biri, terhis olduğunda hem vatani görevini yapmış olur hem de ona katma değer kazandırmış oluruz” dedi. 

AİLELER DESTEKLENSİN

Avrupa'da meslek lisesi ve yüksekokulu öğrencilerinin ailelerine çeşitli desteklemeler olduğuna dikkat çeken Tenekeci, “Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Biz de de aynı destekler olabilir. Çocuğunu meslek lisesine gönderen bir aileye ulaşım desteği verilse, bu bile en güzel teşvik olur. 

Bir meslek lisesinin veli toplantısına gidin, bu teşvike neden ihtiyaç olduğunu görürsünüz. Çünkü veli toplantısına giden veli olmuyor. Önce velilerin teşvik edilmesi gerekiyor. Çıtayı yükseltmemiz, meslek liselerine, meslek yüksekokullarına itibar kazandırmamız gerekiyor. Başarılı öğrencilere burs verilebilir. Başarılı sanayicilerimiz ve işadamlarımız da bu konuya dahil olmalı. Onlar da okullarda kendi başarı hikayelerini hatta iş hayatındaki hataları paylaşmalı. Öğrenciler karşılarında belirli noktalara gelmiş insanları görmesi, onları rol model olarak hafızalarına yazması gerekiyor” dedi.

İŞBİRLİĞİ ŞART

Bir çok meslek yüksekokulunda donanım eksikliği olduğuna da dikkat çeken Çağlar Tenekeci, sanayi sitelerindeki esnafın güçbirliği yaparak okullara destek vermesi gerektiğini de söyledi. Tenekeci, “Öğrencinin tahtadan görerek yapması başka, dokunarak yapması başkadır. Biz Özolgun Otomotiv olarak Karabağlar Mesleki Eğitim Merkezi ile protokol imzalıyoruz. Burada öğrencilere staj imkanı sağlayacağız. Ancak bu gibi işbirliklerin sayısının artması gerekiyor” diye konuştu 

TÜRK FİLMLERİ MESLEK LİSELİYİ ANLATSIN

Türk film ve dizilerin günümüzde belirleyeci ve etkinliğinin artık tartışılmayacak yapıya kavuştuğunu söyleyen Tenekeci, “Evdeki anne, baba ya da çocukların herkesin beğeniyle izlediği filmler var. Bu filmlerde başarıya ulaşan insanların hikayeleri de anlatılıyor. İşte bu başarıya ulaşan insanların meslek lisesi olduğu vurgusu yapılması dahi, bizim için büyük önem arzediyor. Türkiye, meslek yüksekokullarına gereken önemi vermezse, sanayimiz büyüme trendini sürdüremez. Bunu ne hükümet tek başına yapabilir ne bizim gibi sanayiciler. Meslek lisesi heyecanını hep birlikte yaşamalıyız. Bugün bize yapılan başvuruların çoğu üniversite mezunlarından geliyor. Ama sanayimizin asıl ihtiyacı meslek yüksekokullu gençler” dedi.   /EGE BASIN GRUBU

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

ARASTA HABER           www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 28 78