• BIST 2.536,10
  • Altın 987.993
  • Dolar 16.7048
  • Euro 17.6596
  • İzmir 28 °C

Rahmi Bilgiç Yazıyor

Rahmi Bilgiç Yazıyor
RE/MAX ALİAĞA Temsilciliğinde Gayrimenkul Danışmanı olarak görev yapan Re/max gayrimenkul danışmanı Rahmi Bilgiç, konut alırken vatandaşların dikkat etmesi gereken maddeleri sizler için yazdı. İster proje aşamasında ister ikinci el konut satın alın. Mutla

Konut Alırken Dikkat Edin

RE/MAX ALİAĞA Temsilciliğinde Gayrimenkul Danışmanı olarak görev yapan Re/max gayrimenkul danışmanı Rahmi Bilgiç, konut alırken vatandaşların dikkat etmesi gereken maddeleri sizler için yazdı.

İster proje aşamasında ister ikinci el konut satın alın. Mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Şimdi size konut satın alırken dikkat etmeniz gereken 40 püf noktaya dikkat ediniz.

1) İnşaat kalitesi

Demirden çimentoya, sıvadan işçiliğe kadar bütün unsurlar inşaatın kalitesini oluşturur. Bu inşaat malzemelerinin standartları binanın kalitesini gösterir. Gerek kaba inşaatında gerekse ince malzemelerinde TSE garantili ürünlerin tercih edilip edilmediği araştırılmalıdır.

2) Arsa alanı

Site ve toplu konut uygulamalarında konuta düşen arsa payı önemli. Bu pay arttıkça fiyat da artar. Satın alırken arsa payı geniş olan projeleri tercih edin.

3) İnşaat alanı

Binanın oturum alanının arsaya oranı küçüldükçe konut değerlenir. Projede yeşil alan ve sosyal donatılara daha fazla yer verildiği anlamına gelir.

4) Toplam kullanım alanı

Konutun kullanım alanı arttıkça fiyat Artar. Konutlarda fiyatlar brüt metrekare bazında belirlenir.

5) Net alan

Oda, salon, koridor ve balkonun toplam alanı. Net alanın fazla olması değeri artırır.

6) Sosyal tesisler

Spor alanları ve toplantı salonları gibi sosyal tesisler konuta değer katar. Son dönemde sosyal tesisi olmayan proje neredeyse ilgi görmüyor.

7) Yeşil alan

Konutun değerini yükseltir. Çevre düzenlemesi her zaman fiyatı artırıyor. Ayrıca yeşil alanların değerlendiriliş tarzı da konut fiyatlarına etki ediyor.

8) Mevki

Binanın bulunduğu mahalle ve mıntıka.  Her Kente göre değişmekle birlikte gelir seviyesi yüksek kesimin yaşadığı semtlerdeki konutlar orta ve alt gelir grubunun yaşadığı semtlere göre daha değerlidir

9) Doğa manzarası

Doğa manzarası konutların fiyatını yükseltir. Doğaya yakın olan projeler, ciddi ulaşım sorunu yoksa çok fazla rağbet görür. Ayrıca ikinci el piyasası hareketli olur.

10) Güvenlik sistemi

Binada güvenlik sistemi varsa, bu fiyata olumlu yönde etkiler. Özellikle son yıllarda güvenlik, site yaşamının artmasında önemli bir paya sahip.

11) Spor kompleksi

Spor yapılabilecek kapalı salon ve sağlık merkezinin bulunması konutun fiyatını yükseltir.

12) Kapıcı dairesi

Binada kapıcı dairesi, villada ardiye bölümü değeri artırır.

13) Asansör

Asansörlü binalardaki konutlar, her zar için daha kıymetlidir.

14) Hidrofor ve su deposu

Konutta su deposunun ve hidrofor sisteminin bulunması konutun değerini artırır.

15) Açık otopark

Binadaki açık otopark alanı konuta değer katar.

16) Kapalı otopark

Konutun kapalı otoparka sahip olması fiyatı açısından olumlu avantajdır. Son yıllarda büyük kentlerdeki merkezi lokasyonda yapılan projelerde kapalı otopark anlayışı ön plana çıktı.

17) Şömine ve barbekü

Konutta şömine ve barbekü bulunması, konutun fiyatını yükseltir. Şömine ve barbekülü villa ve daireler, bu özelliğe sahip olmayan konutlara göre her zaman daha kıymetli olur.

18) Balkon

Konutlarda aranan özelliklerdendir. Genişliği ve birden fazla olması fiyatını etkiler. Özellikle iklimin yumuşak olduğu kentlerde balkon daha önemlidir.

19) Oda sayısı

Konutun fiyatını etkileyen bir diğer önemli faktör de oda sayısı. Oda sayısı ve odaların kullanılışlı olması fiyatı artırır.

20) Satış kabiliyeti

Konut satılığa çıkartıldığında eğer kısa sürede satılabilecek özellikteyse daha değerlidir.

21) Havuz

Binanın yüzme havuzunun olup olmaması fiyat üzerinde etkilidir. Yüzme havuzlu site ve apartmanlarda konutlar daha pahalıdır.

22) Ulaşım

Konuta ulaşımın kolay ya da zor olması fiyata etki eder. Toplu ulaşım araçlarıyla ulaşımın kolay olduğu semtlerde emlak fiyatları her zaman yüksek olur. Ayrıca ulaşım yatırımları bir bölgedeki emlak fiyatları üzerinde doğrudan etkilidir.

23) Semt özelliği

Konutun bulunduğu semt fiyatlandırma açısından çok önemlidir. İyi ve seçkin muhitlerde, konutların fiyatı her zaman için daha yüksek olur. Ayrıca ilgi gören meslek gruplarının tercih ettiği semtlerde fiyatlar yüksek olur.

24) Tapu durumu

Konutun tapusunun ortak veya müstakil olması fiyat üzerinde etkilidir. Müstakil tapulu evler her zaman için ortak tapulu evlere göre avantajlıdır.

25) Zemin durumu

Konutun yapıldığı alanın zemin sağlamlığı fiyatı etkiler. Zemini sağlam olan bölgelerdeki konutlar daha pahalı olur. Deprem dönemlerinde bu tür konutlar değer kaybetmez. Tam tersi değer kazanır.

26) Isınma

Binanın ısıtılmasında kullanılan yöntem fiyata etki eder. En pahalısı A tipi binalarda kullanılan fancoil sistemi. Bundan sonra sırasıyla kat kaloriferi, merkezi kalorifer, doğalgaz soba ve normal sobayla ısıtılan konutlar geliyor.

27) Katı

Konutun bulunduğu kat fiyat açısından önemlidir. Bodrum, giriş ve en üst katlardaki konutların değeri her zaman düşük olur.

28) Prim getiri potansiyeli

Konutun orta ve uzun vadede prim yapabilecek noktalarda olması fiyatına olumlu yönde etki yapar. Maliyetine göre kar payı az olan projelerdeki konutların prim potansiyeli yüksektir.

29) Deniz manzarası

Deniz gören konutlar her zaman daha pahalıdır. Göl ve akarsu manzaraları da konutun değerini artırır.

30) Alış veriş merkezine yakınlığı

Konutun alışveriş merkezlerine ve çarşıya yakınlığı önemlidir. Fiyatını yükseltir. Alışveriş olanaklarının zor olduğu bir sitedeki konutlar çok fazla talep görmez.

31) Aidat

Merkezi ısıtma ve güvenlik gibi etkenler aidatları yükseltir. Alınan hizmetlere göre aidatların düşük olması konutun bulunduğu apartmanın ve sitenin değerini artırır. Alınan hizmete göre aidatın yüksek olması konut açısından dezavantajdır.

32) Malzeme kalitesi

Kapı, pencere, elektrik ve su tesisatında kullanılan malzemenin belli markaların ürünleri olması konutun fiyatını artırır. İthal markalar (Çin hariç) yerli markalara oranla daha değerlidir.

33) Yapım yılı

Binanın yapıldığı yıl. Binanın kullanıldığı süre uzadıkça konut fiyatları düşer. (Türkiye'de 1999'dan sonra yapılan binalar, deprem yönetmeliğine göre yapıldığı için, fiyatı çok yüksek olur.)

34) Bina özelliği

Binanın apartman veya bağımsız ev olması fiyat üzerinde etkilidir. Apartmanlarda arsa payı az olduğu için fiyat düşük olur. Villada ise arsa alanına göre inşaat alanının yoğun olması fiyatı yükseltir.

35) Güneş alma durumu

Konutun güneş alıp almaması, alıyorsa günde kaç saat aldığı önemlidir. Ayrıca konutta güneş almayan odaların bulunması konutun fiyatını düşürür. Güneye bakan konutlar her zaman daha fazla rağbet görür.

36) Özel dekorasyon

Konutta dekorasyon ve dekorasyonun kalitesi fiyatı yükselten etkenler arasındadır.

37) Kira geliri

Konutun aylık kira getirişi ve kiraya verilebilme durumu son derece önemlidir.

38) Depreme dayanıklılık

Konutun bulunduğu binanın, Deprem Yönetmeliği'ne göre yapılması, konuta değer katar. Bilinçli bir konut alıcısı asla depreme dayanıklı olmayan bir binadaki konutu satın almaz.

39) Net alanla brüte arasındaki fark

Konutun net alanı ile brüt alanı arasındaki fark, inşaat kalitesi ve mimarlık durumuyla ilgili bilgi verir. Fark ne kadar az olursa o kadar iyidir.

40) Refaranslar

Konutu inşa eden şirketin referansları önemli. Özellikle proje aşamasında konut satın alıyorsanız, şirketin önceki gerçekleştirdiği projeleri araştırın.

41)Konut almak ve kiralamak için mutlaka uzman bir kuruluşa danışın. Bilgi ve tecrübelerinden yararlanın. Bizler her zaman hizmetinize hazırız.

RE/MAX ALİAĞA

İstiklal Cad. No: 18 / A 35800 Aliağa İzmir

Tel : 232 6167907   Tel 2 : 232 6167734   Faks : 232 6165153 

www.remaxetki.com 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 557 8894