• BIST 4.997,63
  • Altın 1128.278
  • Dolar 18.8012
  • Euro 20.2949
  • İzmir 6 °C

Sütaşkıyla, Türkiye aşkıyla Tire’ye 80 milyon dolarlık yatırım...

Sütaşkıyla, Türkiye aşkıyla Tire’ye 80 milyon dolarlık yatırım...
Sütaş Ege Sütçülük Projesi Tire Entegre Tesisleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle açıldı.

SÜTTÜR SÜTAŞ’IN AŞKI SÜTAŞ’IN AŞKI TÜRKİYE AŞKI

Sütaş Ege Sütçülük Projesi Tire Entegre Tesisleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle açıldı.

80 milyon dolar yatırımla kurulan Sütaş Tire Entegre Tesisleri, günde 1.000 ton süt işleyecek ve 850 kişiye istihdam sağlayacak. 

Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, 41 yıldır sadece sütçülük yaptıklarını belirterek, “Sütten kazandığımızı yine süte yatırıyoruz. Sütaşkı’yla, Türkiye aşkıyla yatırımlarımızı sürdürüyoruz” dedi. 

“Çiftlikten Sofralara entegre iş modelimiz, ürünlerimizin doğallığının ve kalitesinin güvencesidir. Bu modeli geliştirmeye ve yaymaya devam edeceğiz” diyen Yılmaz, gelecek beş yıl içinde 250 milyon dolar daha yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

‘Doğallıktan ödün vermeyeceklerini, tazelikten vazgeçmeyeceklerini’ vurgulayan Muharrem Yılmaz, “Tire yatırımımızla Ege ve Akdeniz bölgesindeki tüketicilerimize şimdi daha yakınız” diye konuştu.

Sütaş, sütün iyiliği ve bereketini tüm Türkiye’ye yaymak için yatırımlarını sürdürüyor. Sütaş, Güney Marmara ve Orta Anadolu Sütçülük Projeleri’ne, şimdi de Ege Sütçülük Projesi’ni ekledi. Şirket, “Sütaş’ın aşkı Türkiye aşkı’ diyerek, İzmir Tire’de 80 milyon dolar yatırımla yeni entegre tesislerini faaliyete geçirdi.  

Sütaş Ege Sütçülük Projesi kapsamında kurulan Tire Entegre Tesisleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle açıldı. Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleşen törene, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Tire Kaymakamı Mehmet Demirezer, Sütaş çalışanları ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. 

Sütaşkı’yla, Türkiye aşkıyla yatırımlarını sürdürüyor

Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, açılışta yaptığı konuşmada, “41 yıldır biz sadece süte, sütçülüğe odaklandık. Kendimizi işimize adadık. Ustalık, uzmanlık kazanmaya, güçlü ve güvenilen bir kurum yaratmaya çalıştık. 12 yıl önce Karacabey’de ilk çiftliğimizi kurduk ve ulusal bir marka olma yolunda ilk adımlarımızı atarak çiftlikten sofralara entegrasyon stratejimizin temellerini attık. Yatırımlarımıza o günkü şevk ve heyecanla devam ediyoruz. O günlerden bu yana yaptığımız toplam yatırım tutarı 620 milyon dolara ulaştı. Bu entegrasyon, tükettiğimiz elektrik enerjisinin %60’ını kendi gübrelerimizden üreten bir seviyeye kadar geldi. Hedefimiz, 2018 yılı sonuna kadar tüm enerji ihtiyaçlarımızın, ısı ve akaryakıt dahil, tamamı kadar enerjiyi kendi doğal enerji tesislerimizde üretmektir” dedi.

Sütaş’ın sütten kazandığını yine süte yatırdığını söyleyen Yılmaz, gelecek 5 yıl içinde 250 milyon dolar daha yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

Çiftlikten sofralara, Sütaş’ın doğal lezzeti güvence altında

41 yıldır doğallıktan ödün vermediklerini, tazelikten vazgeçmediklerini vurgulayan Yılmaz, “Kendimize özgü, ‘Çiftlikten Sofralara entegre iş modeli’ni geliştirdik. Her zaman ürünlerimizin doğallığının ve kalitesinin güvencesi olacak bu model, Güney Marmara Karacabey ve Orta Anadolu Aksaray’dan sonra şimdi de Ege Bölgesi Tire’de hayata geçiyor. Bu modeli geliştirmeye ve yaymaya devam edeceğiz. Tire yatırımımızla Ege ve Akdeniz bölgesindeki tüketicilerimize şimdi daha yakınız” diye konuştu.

120 bin m2’lik arazide, 67 bin m2 kapalı alanda kurulan Sütaş Tire Entegre Tesisleri bünyesinde, süt ve süt ürünleri fabrikası, yem fabrikası, eğitim merkezi, geri kazanım ve enerji üretim tesisi ve organomineral gübre tesisi yer alıyor. Sütaş Tire Entegre Tesisleri’nde, günlük 1.000 ton süt işlenerek yıllık 1 milyar TL ciro yapılması öngörülüyor. Günde 650 ton kapasiteyle yem üreterek yıllık 180 milyon TL ciro hedefleniyor. Sütaş’ın çiftliklerinin gübrelerinden ve fabrikalarının organik atıklarından elektrik üreten geri dönüşüm ve enerji tesislerinde ise 6 reaktörle günde 800 ton atık işlenerek 6,4 MWh elektrik, 6,1 MWh ısı enerjisi üretilecek. Enerji tesislerinde işlenen atıklardan organomineral gübre üreten tesis ise yılda 30 bin ton gübre üreterek 38 milyon TL ciro yapacak.

Tire Entegre Tesislerinde 850 kişinin çalışacağını, 8 bin üretici aileye ise aylık düzenli gelir elde etme imkanı getirileceğini belirten Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: “Bölgeden alınacak süt için üreticilerimize yılda 420 milyon TL ödeme yapacağız. Süt toplama, mamul sevkiyatı, yem hammadde temini ve dağıtımı için toplam 150 araçlık bir filo çalışacak. Günde 1.000 ton süt alımımız yılda 100 bin dekarda 125 milyon TL değerinde bitkisel üretimi gerektirecektir.”

Süt ve süt ürünleri sektöründe ilk Ar-Ge Merkezi de Sütaş’tan…

Sütaş’ın teknoloji geliştirmeye, Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm uygulamalarına önem verdiğini belirten Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz, “Bugün tesislerimizde kullandığımız birçok yazılım, üretim ekipmanı ve makine, Türk mühendisleri tarafından tasarlandı ve Türkiye’de üretildi. 33 kişilik uzman kadrosuyla sektörümüzün ilk Ar-Ge Merkezi, Karacabey tesislerimizde faaliyete başlamıştır. Sütaş’ın kullandığı teknolojiler de doğal lezzetlerinin güvencesidir” dedi.


Sütaş Ege Sütçülük Projesi Tire Entegre Tesisleri
120 bin m2’lik arazide, 67 bin m2 kapalı alanda, 80 milyon dolarlık yatırımla kurulan Sütaş Tire Entegre Tesisleri bünyesinde, süt ve süt ürünleri fabrikası, yem fabrikası, eğitim merkezi, geri kazanım ve enerji üretim tesisi ve organomineral gübre tesisi yer almaktadır. 
Sütaş Tire Entegre Tesisleri’nde;
850 kişiye istihdam sağlanacaktır.
8.000 üretici aile yılda 420 milyon TL gelir elde edecektir. 
Günlük 1.000 ton süt işlenerek yıllık 1 milyar TL ciro yapılması öngörülmektedir. 
Günde 650 ton kapasiteyle yem üretilerek üreticilerin yem ihtiyacı karşılanacaktır.
Sütaş’ın çiftliklerinin gübrelerinden ve fabrikalarının organik atıklarından elektrik üreten geri dönüşüm ve enerji tesislerinde, 6 reaktörle günde 800 ton atık işlenecektir.  Böylece saatte 6,4 MWh elektrik, 6,1 MWh ısı üretimi gerçekleştirilecektir. 
Enerji tesislerinde işlenen atıklardan organomineral gübre üreten tesiste yılda 30.000 ton gübre üretilecektir.
Süt toplama, mamul sevkiyatı, yem hammadde temini ve dağıtımı için toplam 150 araçlık bir filo çalışacaktır. 
Günde 1000 ton süt alımı bölgede 100.000 dekar arazi üzerinde 125 milyon TL değerinde bitkisel üretim hacmi yaratacaktır.

Bugün Sütaş;
12 yıl önce Karacabey’de ilk çiftliğini kurmuştur. O günden bu yana toplam yatırım tutarı 620 milyon dolara ulaşmıştır.
Bursa / Karacabey, Aksaray ve İzmir / Tire’deki Entegre Tesisleri ile,
Günde 3 bin 700 ton süt işleme kapasitesiyle,
4 bin 700 çalışanı, 
Başta 27 bin 500 süt üreticisi aile, 1.550 dağıtıcı ve 700 iş ortağımız olmak üzere on binlerce kişiye sağladığı dolaylı istihdamla,
2016 yılında gerçekleştirdiği 2,6 milyar TL’lik cirosuyla süt ve süt ürünleri sektörünün 11 yıldır lider markasıdır.
Sütaş, sütten kazandığını yine süte yatırmaktadır. Gelecek 5 yıl içinde 250 milyon dolar daha yatırım yapmayı planlamaktadır.
Her gün 70 çeşit ürünü, 1.550 araçlık bir filoyla Türkiye’nin dört bir yanındaki 150 bin satış noktasına dağıtmaktadır.
Türkiye’de her gün 4 milyon Sütaş paketi açılmakta, her 10 sofranın 8’inde bir Sütaş ürünü bulunmaktadır. 
5 çiftliğinde yaklaşık 11 bin büyükbaş hayvan yetiştirmekte ve süt üreticilerine kaliteli damızlık sağlamaktadır.
Sütaş, İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı ‘En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu’ arasında 49. sırada yer almaktadır.
Türkiye Lovemark 2015” araştırmasında “Türkiye’nin En Sevilen Süt ve Süt Ürünleri Markası” seçilmiştir.

 

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 557 8894