• BIST 1.330
  • Altın 472,685
  • Dolar 8,1805
  • Euro 9,8402
  • İzmir 10 °C

Türkiye’de Her Yıl 150 Bin Prematüre Bebek Doğuyor

Türkiye’de Her Yıl 150 Bin Prematüre Bebek Doğuyor
Medical Park Bahçelievler Hastanesi, Dünya Prematüre Günü nedeniyle prematüre doğumlardaki artışa dikkat çekmek ve bu konuda bilinç yaratmak için bir etkinlik düzenledi.

TÜRKİYE’DE HER YIL 150 BİN PREMATÜRE BEBEK DOĞUYOR​

Medical Park Bahçelievler Hastanesi, Dünya Prematüre Günü nedeniyle prematüre doğumlardaki artışa dikkat çekmek ve bu konuda bilinç yaratmak için bir etkinlik düzenledi. Prematüre doğumların nedenleri ve tedavisinin ele alındığı etkinlikte, çocukları prematüre doğan ailelerde deneyimlerini aktardı. Etkinlikte prematüre bebeklerin ve ailelerin yaşadıkları süreçleri anlatan Aceleci Leylekler filminin de gösterimi yapıldı.

Hayata erken “merhaba” diyen çocuklar, Dünya Prematüre Günü nedeniyle 15 Kasım Salı günü Medical Park Bahçelievler Hastanesi’nde düzenlenen Aceleci Leylekler etkinliğinde bir araya geldi. Hızla artan prematüre doğumlar konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinlikte, prematüre doğan çocukların aileleri de katılımcılarla deneyimlerini paylaştı. Prematüre bebeklerin ve ailelerin yaşadıkları süreçleri anlatan Aceleci Leylekler filminin gösteriminin de yapıldığı etkinlik boyunca çocuklar, Marmara Üniversitesi Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksek Okulu öğrencileri eşliğinde anneleri için keçeden, el emeği hediyeler hazırladı.

ERKEN DOĞUM ORANI YÜZDE 11.9

Etkinlikte konuşan Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Esma Türkmen, Dünyada yüzde 10 olan erken doğum oranının Türkiye’de yüzde 11.9 olduğuna dikkat çekerek ülkemizde her yıl 150 bin prematüre bebek doğduğunu ifade etti. Dr. Türkmen, prematüre doğumların artışındaki nedenlerini ise erken veya ileri yaş gebelikleri, ürogenital sistem enfeksiyonları, annede eklampsi ve preeklampsi sorunları (gebelik zehirlenmesi), çoğul gebelikler, stres, obezite ve sağlıksız beslenme olarak sıraladı.

KUVÖZ TEKNOLOJİSİ ÇOK ÖNEMLİ

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 23 ile 37. gebelik haftası arasında doğan ve doğum ağırlığına göre 1000 gramın altında olanların aşırı derecede  düşük doğum ağırlıklı, 1000-1499 arası olanların çok düşük doğum ağırlıklı, 2500 gramın altında olanların ise düşük doğum ağırlıklı olarak sınıflandırılarak ‘prematüre’ kabul edildiğini belirten Dr. Esma Türkmen, şunları söyledi: “Prematüre yenidoğanları sağlıkla hayata kazandırmak büyük özveri ve emek istiyor. Bu bebeklerin hayata tutunabilmesi için etkin yenidoğan bakım ve tedavilerinin yanı sıra sağlık birimleri ve ailelerin işbirliği de çok önem arz ediyor. Kuvöz teknolojisi, prematüre bebek bakım ve tedavisinde önemli bir rol oynuyor. Kuvöz, bebeğin anne karnında geçirmek zorunda olduğu ve mahrum kaldığı sürecin dış dünyadaki tamamlayıcı en önemli basamaklardan birini oluşturuyor.”

GELİŞİM SORUNLARINA NEDEN OLUYOR

Prematüre bebeklerde akut dönemde beyin, akciğer, kalp, bağırsaklarla ilgili sorunlar ileriki dönemlerde ise bilişsel duyusal ve nöromotor gelişim sorunları ortaya çıkabileceğinin altını çizen Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Esma Türkmen, “Prematüre doğumların önlenmesi için annede sağlıklı prenatal izlem ve enfeksiyonların kontrolü, stres ve tetikleyici faktörlerin engellenmesi, erken ve çok geç yaş gebeliklerden korunma, obezite ve sağlıksız beslenmenin önüne geçilmesi ve endikasyonu olmayan IVF gebeliklere (tüp bebek) bağlı çoğul doğumların önlenmesi elzemdir” dedi.

Ülkemizde prematürite ve preterm sorunları açısından ailelere verilen desteğin ve bilgilendirmenin yetersiz olduğuna da dikkat çeken Dr. Esma Türkmen, şöyle devam etti: “Anne ve babanın prematüre bebek sahibi olmakla ilgili ruhsal ve mental olarak sürece hazırlanması ve desteklenmesi çok önemli. Ayrıca önlemler ve izlem sürecinde yenidoğan üniteleri ve aileler arasında sağlıklı bir köprü kurulmalı.” /Ege Basın Grubu

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY  GAZETESİ             www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ                 www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ                  www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com                                             

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

 

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER                 www.aliagahaber.com

ARASTA HABER               www.arastahaber.com

YENİ SAZAN                      www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET                   www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON                     www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ                www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR                   www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                       www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                        www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET               www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR                www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                           www.azizizmir.com

EGE RAPOR                        www.egerapor.com

EGE İLAN                             www.egeilan.net

EGE İHALE                         www.egeihale.com

ALFA TİVİ                            www.alfativi.com

EGE VİDEO                         www.egevideo.com

EGEPLAY                            www.egeplay.com

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 28 78