• BIST 4.998,25
  • Altın 1151.391
  • Dolar 18.8054
  • Euro 20.3683
  • İzmir 4 °C

Yavuz Sultan Selim Köprüsü dualarla açıldı

Yavuz Sultan Selim Köprüsü dualarla açıldı
Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Çevre Otoyolu’nun açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın yanı sıra yabancı liderler ve çok sayıda davetli ile vatandaşlar katıldı.

İstanbul Boğazı'na inşa edilen "dünyanın en geniş köprüsü" Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in yaptırdığı toplu duayla hizmete açıldı.

Başbakan Yıldırım, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılış törenindeki konuşmasına, Arif Nihat Asya'nın “Ey ay-yıldızlı bayrak, dalgalandığın yerde ne korku, ne keder. Gölgende bana da bir yer ver. Sabah olmasın, gün doğmasın ne çıkar, Türkiye’ye ay-yıldızın ışığı yeter” dizelerini okuyarak başladı.

Bugünün İstanbul için büyük bir gün ve 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi'nin yıl dönümü olduğunu anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Bugün İstanbul için büyük bir gün. 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferinin yıldönümü. Anadolu’nun kapılarını açan Sultan Alp Arslan’ın ruhu şad olsun. İstanbul kapılarını açan Sultan Fatih Mehmet Han’ın ruhu şad olsun. 15 Temmuz’da Türkiye’nin geleceği için, demokrasimizin yaşaması için hayatını seve seve veren şehitlerimizin ruhu şad olsun. Gazilerimize Allah uzun ömürler versin. Bölücü terör örgütünün ülkemize yaptığı kalleş ve hain saldırılara göğsünü siper ederek canını seve seve veren şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekanları cennet olsun.

Sevgili İstanbullular; 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsüne ilave olarak bu kez İstanbul’a yeni bir gerdanlık takıyoruz, Yavuz Sultan Selim geliyor. Yavuz Sultan Selim’le iki kıtayı birbirine bağlıyoruz.

Bugün 26 Ağustos, Gazi Mustafa Kemal’in Büyük Taarruz’u başlattığı günün yıldönümü. Büyük Taarruz’la bütün dünyaya Türk’ün asla ve asla esareti kabul etmeyeceğini gösteren gündür. İşte bugün sevgili İstanbullular; Alp Arslan’ın ordularının, Gazi Mustafa Kemal’in ordularının ve günümüzdeki onların temsilcilerinin Fırat Kalkanı Operasyonunu yürüttüğü gündür. Yahya Kemal ne güzel söylemiş:

Şu kopan fırtına Türk ordusudur Yarabbi.

Senin uğrunda ölen ordu budur Yarabbi.

Ta ki yükselsin ezanlarla müeyyed namın,

Galip et, çünkü bu son ordusudur İslam’ın.

Allah’ın izniyle galibiyet bizimdir, galibiyet bizim olacak inşallah. Çünkü niyetimiz hayır, akıbetimiz hayırdır inşallah.”

“KITALARI, MEDENİYETLERİ KÜLTÜRLERİ BİRBİRİNE BAĞLAYAN ŞEHİR”

Başbakan Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti:

“Değerli hemşehrilerim; İstanbul bir köprü şehridir, köprüler şehridir, İstanbul doğuyla batının köprüsüdür. Kıtaları, medeniyetleri, kültürleri birbirine bağlayan bu eşsiz şehir 79 milyonun da bir özetidir aynı zamanda.

Bu vesileyle değerli kardeşlerim, şunları sizlerle paylaşmak istiyorum: Yavuz Sultan Selim Köprüsü sadece bir köprü değil aynı zamanda bir sanat eseri, bir mühendislik harikasıdır. Dünyanın en geniş köprüsüdür. Üzerinden demiryolu geçen en uzun köprüdür. En güzel eserleri, en güzel köprüleri, Marmaray gibi tünelleri yapmak da size yakışır, sizin evlatlarınıza yakışır, Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarına yakışır.

Evet değerli İstanbullular; 29 Mayıs 2013’te burada bu köprünün temelini attık. 11. Dönem Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül Bey ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu o büyük günde dedik ki; bu köprü üç yılda bitecek. İki yıl sonra gazetenin birinde; köprüden geriye iki tane kule kaldı. Bugün o başlıkları atanlar gelsinler İstanbul’un köprüsünü görsünler, Yavuz Sultan Selim’i görsünler.”

“CESARET İNSANI ZAFERE, KARARSIZLIK TEHLİKEYE, KORKAKLIKSA ÖLÜME GÖTÜRÜR”

 "Türkiye sizinle gurur duyuyor" tezahüratlarına, "Biz sizinle gurur duyuyoruz" karşılığını veren Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yavuz Sultan Selim, o büyük Padişah ne diyor biliyor musunuz: “Cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklıksa ölüme götürür.” Eğer biz korksaydık, bu aziz millet korksaydı, 15 Temmuz gecesi bir daha aydınlanmayacaktı. Ama Recep Tayyip Erdoğan inin meydanlara dedi 79 milyon indi meydanlara ve Türkiye’nin geleceğini aydınlattınız Allah sizden razı olsun Şimdi bu köprüyü yapmaya karar verirken Cumhurbaşkanımızla üzerinde çok düşündük, en az 3 ay güzergahları beraber inceledik oradan mı olsun buradan mı olsun, güneyden mi olsun kuzeyden mi olsun dört tane güzergah inceledik sonunda en doğru yeri bulduk. İşte boğazın en kuzeyinde Karadeniz’in girişinde bu tarihi eseri, bu mühendislik harikasını İstanbul’a kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Değerli hemşerilerim, bu köprü sadece İstanbul’a hizmet etmiyor, bu köprü Uzakdoğu’dan, Çin’den yola çıkıp Londra’ya kadar giden tarihi İpek Yolu’ndaki bütün yolculuklara hizmet ediyor. Bu insanlığın birbirine bağlayan ve medeniyetleri birbirine buluşturan en güzel eserlerin başında geliyor.

“HALKA HİZMET, HAKKA HİZMETTİR”

Değerli İstanbullular, sevgili hemşerilerim; Yavuz Sultan Selim Köprüsü yarın hizmete girecek. Köprünün özelliği şu: Şimdi Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden geçen bütün kamyonlar, otobüsler, tırlar artık yarından sonra şehir içine giremeyecek. Hepsi Yavuz diyecek Yavuz Selim Köprüsünden geçecekler ve böylece İstanbul’un trafiği de biraz daha rahatlayacak. Bir uçtan da Yavuz Sultan Selim Köprüsünden geçince hemen önlerine Osman Gazi çıkacak, oradan da Körfezi geçecekler ver elini Bursa, ver elini İzmir. Yol medeniyettir dedik yollara düştük. 14 yılda Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye’ye 18 bin kilometrenin üzerinde yeni bölünmüş yol yaptık. Ülkemizin, milletimizin hızlı tren hayalini gerçeğe dönüştürdük. Havayolunu halkın yolu yaptık, akıl yollarıyla yurdun her köşesinin donattık. Neden yaptık? Çünkü biz ülkemizi seviyoruz, milletimizi seviyoruz. Halka hizmet, Hakk’a hizmettir diyoruz bunun için yaptık.”

“TÜRKİYE’NİN KUTLU YÜRÜYÜŞÜNÜ ÇEKEMEYENLER VAR”

Türkiyenin kutlu yürüyüşünü çekemeyenler olduğunu kaydeden Başbakan Yıldırım şöyle devam etti:

“Değerli kardeşlerim, Türkiye’nin bu kutlu yürüyüşünü çekemeyenler var, ama varsın olsun onların oyunları, planları varsa Hakk’ın da bir planı var, halkın da bir planı var. Evvel Allah sizler oldukça, sizlerin desteği oldukça bize karada da ölüm yok, havada da ölüm yok, denizde de ölüm yok.

Sevgili hemşehrilerim, aziz İstanbullular; bugün İstanbul’un çok önemli bir eserini tekrar hayata geçiriyoruz. Ama bununla işimiz bitmiyor, daha çok işimiz var. Biliyorsunuz Sultan Fatih Mehmet gemileri karadan denize indirdi, onun torunları Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları da trenleri denizin altından geçirdi, arabaları da denizin altından geçiriyor. Fatih’in torunlarına da bu yakışır.

Kıskanıyorlar, çekemiyorlar, varsın kıskansınlar. Biz vatandaşlarımızın geleceği için, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesin ulaşması için canımızla, kanımızla mücadelemize devam edeceğiz. Bu ülkeyi ne bölücülere, ne de darbecilere asla teslim etmeyeceğiz.

“BİZİM DE NİYETİMİZ RIZA-I İLAHİDİR”

Yavuz Sultan Selim ne diyor biliyor musunuz? Biz bunca meşakkate alkış uğruna katlanmadık, halis niyetimiz rıza-i İlahi’dir. Bizim de niyetimiz rıza-i İlahi’dir, Hakk’ın rızasıdır, sizin rızanızdır.

Sayın Cumhurbaşkanım, Saygıdeğer Hanımefendi; evet, işte böyle inanmış bir millet olduğu müddetçe biz hiçbir zorluğa pabuç bırakmayız, her türlü zorluğun üstesinden geliriz. Kim ne yapmaya çalışırsa çalışsın, medeniyet yolculuğunda emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.

Hanımlar, 15 Temmuz gecesini unutmuyoruz, hepiniz sokaktaydınız, hepiniz demokrasi nöbetindeydiniz, ülkeye sahip çıktınız. Gençler, ülkemize, Türkiye’ye sahip çıktınız. Hepinizden Allah razı olsun, sağ olun, var olun.

Bu eserin yapılmasında emeği geçen yüklenici firmaya, ayrıca Ulaştırma Bakanlığı’nın Bakan başta olmak üzere görev yapan bakanlarına, tüm çalışanlarına, Karayolları’na, yüklenici firmaya, emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ama en büyük emek, en büyük gayret, bu projelere karar veren, bize önderlik yapan Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Sayın Cumhurbaşkanım, liderliğinizde daha çok ama çok projeler gerçekleştireceğiz, memleketimizi dünyada parmakla gösterilen ülkeler arasına sokacağız. Yapar mıyız? ("Yaparız" sesleri) Yapar mıyız? ("Yaparız" sesleri) İşte bu inanç oldukça, işte bu bayrak oldukça üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk yok.

Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum, sağ olun, var olun, Allah’a emanet olun.”

NOTLAR

Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından konukları sahneye davet etti. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in yaptırdığı toplu duanın ardından kurdele kesilerek, Yavuz Sultan Selim Köprüsü hizmete açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın hizmete girecek köprüden geçişlerin 31 Ağustos'a kadar ücretsiz olacağı müjdesini verdi.

Birçok özelliği bakımından Türkiye ve dünya mühendislik tarihi için büyük bir kilometre taşı olma niteliğindeki köprü ile otoyolun açılışı dolayısıyla, düzenlenen açılış törenine, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın yanı sıra TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili de katıldı. 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 557 8894