• BIST 8039.18
  • Altın 1680.862
  • Dolar 27.1357
  • Euro 28.8574
  • İzmir 37 °C

ÇTSO Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı

ÇTSO Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Mayıs ayı olağan Meclis toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde yapıldı.

ÇTSO MAYIS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Mayıs ayı olağan Meclis toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; “Aldığımız her şehit haberi, Yüreğimizdeki bir çiçeği solduruyor. İçimizdeki Mevsim Kara Kışa Dönüyor.” diyerek Meclis konuşmasına başladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin; “Büyük Yürekli İnsan Hacı İbrahim Bodur’u Doğduğu Topraklrda Bu Hafta Ebediyete Uğurladık. Ruhu şad olsun. Ne mutlu ki ona; bu topraklara istikbale, bilgisi, karakteri, inancı ve yüreği ile eserleri kadar değerli bir evlat bıraktı”

Kale Grubu Başkanı ve İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay;

“MEMLEKETİNDEN ALDIĞINI YİNE MEMLEKETİNE VERDİ”

ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay Meclis konuşmasının devamında; “Bir kez daha, acıyla sınandığımız günlerden geçiyoruz. Ülkemizin varlığını, birlik ve bütünlüğünü korumak için vatan evlatlarımız canlarını veriyor. Aldığımız her şehit haberi, yüreğimizdeki bir çiçeği solduruyor. İçimizdeki mevsim kara kışa dönüyor. Fakat inanıyorum ki bu karanlık yakın bir gelecekte bitecek ve millet olarak aydınlık geleceğimize kol kola yürüyeceğiz.
Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize ve polislerimize şifa, milletimize sabır diliyorum. Allah kahraman güvenlik güçlerimizi muhafaza eylesin, onları muvaffak eylesin.

Değerli dostlarım,
Bu Meclis’e kalbimde büyük bir yas ile geldim. Kale Grubu’nun kurucusu ve Onursal Başkanı, sevgili babam İbrahim Bodur’u kaybettik. Ne mutlu bize ki, dünyanın dört bir yanında İbrahim Bodur’un yası tutuldu,  acımız paylaşıldı. İbrahim Bey milletine ve devletine yürekten bağlı, bu iki değere derinden inanan bir büyük kalpti. Çok şükür milleti de devleti de onu tam da arzu ettiği gibi uğurladı.

Anma törenlerinde, bugün aramızda bulunan sevgili eşim Zeynep Bodur Okyay’ın da dediği gibi, “Şayet Türkiye bugün küresel anlamda büyük iddiaların sahibiyse, bunda sevgili İbrahim Bodur gibi adanmış hayatlar yaşayan girişimcilerin katkısı büyüktür.”

Onun savunduğu değerleri ve ruhu koruyarak bizden sonraki nesillere aktarmak, Çanakkale ruhunun mirasçıları olarak hepimizin boynuna borçtur. Onun tüm duaları bu vatanın iyiliği, bu ülke insanının selâmeti içindi. Lütfen siz de onun için dualarınızı esirgemeyin.
Hepimizin başı sağ olsun.
Bugün bu Meclis’te İbrahim Bey’in kurucularindan olduğu İstanbul Sanayi Odası heyeti ile birlikte olacaktık. Ancak kısmet olmadı. Bu vesileyle acımızı paylaşan bütün dostlara sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Allah hepinizden razı olsun.

Değerli dostlarım,
Çok uzun konuşma niyetinde değilim. Bu ay ülke yönetimde çok önemli gelişmeler yaşandı.
Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu görevden ayrıldı ve Sayın Binali Yıldırım’ın Başbakanlığında yeni bir kabine kuruldu. Bu değişim, siyaset kurumunun bir iradesi ve bize ancak saygı duymak düşer. Geçmiş deneyimlere bakınca bu sürecin sancısız bir şekilde ve hatta bir yenilenme, tazelenme anlayışıyla gerçekleşmiş olması sevindirici.

“BİLİYORUZ Kİ ÜLKEMİZİN İÇERİDE VE DIŞARIDA ÜSTESİNDEN GELMESİ GEREKEN PEK ÇOK MESELE VAR.”

Avrupa Birliği ile ilişkilerin, geri kabul anlaşması sorununu aşıp, yeni bir düzleme oturtulmasından yeni bir Anayasa’ya, Doğu’daki terör sorununun baskılanmasından, turizm gelirlerin arttırılmasına dönük yeni açılımlar yapılmasına, devlet kurumları arasındaki uyumun sağlanmasından ekonomide atılması gereken reform adımlarının hızlandırılmasına kadar çok önemli işler bizi bekliyor.
Bütün bu adımların, Türkiye’yi düşük büyüme riskinden kurtarıp yeniden yüzde 6 ve üzeri büyüme potansiyeline ulaştırması için kritik önemi var.
Bizim bu coğrafyada varlığımızı büyüterek devam ettirmemizin temel yolunun, güçlü bir siyasi iradeden ve kenetlenerek birlikte çalışmaktan geçtiğini asla unutmamalıyız.
Bu vesileyle yeni hükümetimize başarılar diliyor ve her konuda üzerimize düşen sorumluluğu almaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Sevgili dostlar,
Ramazan-ı Şerif’i karşılamaya hazırlanıyoruz. Şimdiden hayırlı olmasını diliyor, ülkemize, milletimize, tüm islam alemine ve tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini niyaz ediyorum.
Bu güzel günlerde lütfen, İbrahim Bey, şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş bütün büyüklerimiz için dualarımızı eksik etmeyelim.” diyerek Meclis konuşmasını tamamladı.

Yönetim Kurulu adına konuşma yapan ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin;
Sayın Meclis Başkanım, Kale Grubu Başkanı ve İstanbul Sanayi Odası Başkanı Sayın Zeynep Bodur Okyay hanımefendi,
Değerli mesai arkadaşlarım, Kadın Girişimciler Kurulumuzun çok değerli üyeleri, hepinizi şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına saygı ile selamlıyorum, hoşgeldiniz. Oda faaliyetlerimiz ile ilgili kısa bir bilgi vererek konuşmama başlamak istiyorum.

Değerli üyeler,  
Hep konuşuluyor, domatesimiz, peynirimiz, zeytinyağımız, kirazımız, balığımız ulusal düzeyde tanınıyor, geniş ve verimli arazilerimiz var. Ancak tarımda istenilen sıçramayı bir türlü yakalayamadığımızı ifade ediyoruz. Ezine’de kurulması planlanan ve çalışmalarını yürüttüğümüz Gıda İhtisas OSB çalışmalarında yer seçimi ile ilgili Kurum görüşleri tamamlanmak üzere. İnşallah marka değerlerimizi bölgenin kurulması ile layık olduğu seviyeye çıkaracağız.
Bununla birlikte, tarımsal potansiyelimizi fırsata çevirmek için GMKA, Balıkesir Sanayi Odası, Balıkesir Ticaret Odası ve Portekiz’de ‘Inovcluster’ gıda kümesi ortaklığında yürüttüğümüz bir projemiz daha var. Uzmanlar ve sektör temsilcilerinin katılımı ile Odamızda tanıtım toplantımızı gerçekleştirdik.

“BU SÜRECE GIDA SEKTÖRÜNÜN GEREKEN ÖNEMİ GÖSTERİP AKTİF ROL ALMALARI ÇOK ÖNEMLİ.”

Proje sürecinde kurulacak Güney Marmara Gıda Kümesi Derneği ile gıda sektöründeki ve sektörle bağlantılı zincirdeki firmaları bir çatı altında toplayarak bölgenin rekabetçilik gücünün gelişmesini sağlamak amaçlanmaktadır.
Yönetim Kurulumuzca görevlendirilen üyelerimiz 18-22 Temmuz tarihleri arasında Portekiz’deki ortağımızı ziyaret ederek projeye katkı sağlayacaklar.

“Üyelerimizin rekabet güçlerinin artırılarak ekonomik gelişimine katkı sağlamak, dolayısıyla ilimiz ve ülke ekonomisinin güçlenmesine destek olmak için oda olarak proje üretiyor veya bu amaca hizmet edeceğine inandığımız projelere ortak oluyoruz.”

Edirne KOSGEB ve Namık Kemal Üniversitesi Teknoparkı ile birlikte yürüttüğümüz COSME Avrupa İşletmeler Ağı Projesinde de aynı düşünce ile hareket etmekteyiz.
Proje kapsamında Yönetim Kurulu olarak, Meclis üyelerimizin ağırlıkla oluşturduğu gıda sektörü ile olmazsa olmazımız turizm sektörünü de kapsayan bir iş gezisini de 25 – 29 Temmuz tarihleri arasında organize etmeye karar verdik.
Barselona’ya planlanan iş gezisinde; turizm sektörü için kruvaziyer turizmi başta olmak üzere turizm ile ilgili bölgesel planlama ve çalışmalar gerçekleştiren kurum ve kuruluşlarla görüşmeler yapılması hedeflenmektedir.
Bölgemizin öncelikli gıda ürünleri arasında yer alan zeytinyağı üretimi konusunda Madrid, Jean ve Cordoba bölgelerinde faaliyet gösteren firmalarla bir araya gelerek sektördeki teknolojik yeniliklerin görülmesi ile beraber yeni işbirlikleri oluşturulması için ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.
Ayrıca; Barcelona Ticaret Odası, Türk-İspanya Resmi Sanayi ve Ticaret Odası, İspanya Katalonya Bölgesi Dış Ticaret ve Yatırım Ajansı ACCIO, Barselona Liman İşletmeleri (Barcelona Port Investments – BPI), BARCELONA ACTIVA: Barselona Belediyesi Kalkınma Ajansı,    Barcelona Konsorsiyumu ve Türkiye Cumhuriyeti Barselona Başkonsolosluğu,  Türkiye Cumhuriyeti Madrid Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği, İsoliva; İspanyol Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

Konu ile ilgili çalışmalar ve yazışmalar başlatılmış olup, Meclis üyelerimize önümüzdeki günlerde detaylı bilgi verilecektir.
Gıda ve turizm sektöründen sonra, Ağustos ayında da inşaat, inşaat malzemeleri, enerji, ARGE, eğitim sektörleri ile ilgili diğer Meclis üyelerimiz için de Finlandiya İş gezisi organize edilmesine karar verilmiş olup, bu programın da detaylı bilgisi sizlerle paylaşılacaktır.

 
Sayın Üyeler,
Biz, Dünya tarih sahnesinde adı her daim var olan, ezelden beri hür doğmuş, hür yaşamış Şanlı, şerefli bir milletiz. Büyük değerleri ve büyük hedefleri olan, Büyük bir ülkeyiz. Bu ülkeyi büyük yapan, Bu toprakların büyük yürekli evlatlarıdır.
Bu topraklarda doğan, Ömrünü sanayiye, Yani, bu toprakların istikbaline adayan ve bu topraklara kazandırdığı sayısız eseri bu ülkeye ebediyen hizmet edecek olan büyük yürekli insan Hacı İbrahim Bodur’u Doğduğu topraklarda Bu hafta ebediyete uğurladık.
Ruhu Şad olsun. Ayrıca, Ne mutlu ki ona; Bu topraklara ve istikbale, bilgisi, karakteri, inancı ve yüreği ile eserleri kadar değerli bir evlat bıraktı. O evlat bugün aramızda. Kıymetli kızları Zeynep Hanım’a huzurunuzda Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odamızın bütün üyeleri adına derin taziyelerimizi sunarken, babasının manevi huzurunda, topraklarımızın ve ülkemizin istikbali olan, milli sanayimize adanmış yapmış ve yapacak oldukları hizmetlerine ithafen; izninizle bir onur madalyası takdim etmek istiyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Gerçekleştirilen konuşmaların arkasından Meclis toplantısına davet edilen Zeynep Bodur Okyay’a Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin ve Meclis Başkanı Osman Okyay tarafından onur madalyası takdim edildi.

Kale Grubu Başkanı ve İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay;

“Sevgili hemşerilerim, Çanakkale iş dünyasının kıymetli temsilcileri,

Davet eden kurum Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olmasa, Babam Hacı İbrahim Bodur’un Hakk’a yürümesinden bu kadar kısa bir süre sonra böyle bir konuşma yapma gücünü kendimde bulamazdım.

“BABAM İBRAHİM BODUR 1915 ÇANAKKALE RUHUNUN DEVAMIYDI.”

Büyük hayaller kurma cesaretini, engin vizyonunu bu ruhtan aldı. Bu nedenle Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nda babamı anan bir konuşma yapıyor olmaktan büyük bir onur duyuyorum. Babam İbrahim Bodur, Türkiye'nin sanayileşerek kalkınacağına ve kalkınmanın Anadolu'dan başlaması gerektiğine hep inandı.
Yatırımlarında Çanakkale’ye hep öncelik tanıdı. Memleketinden aldığını yine memleketine verdi. Babam sadece Çanakkale’ye değil Çanakkaleliye de inandı. İşçileri, köylüleri fabrikalara ortak etti.
Böylece aile fertlerinin, çalışanların, bayilerin ve bölge halkının iştirakleri ile Türkiye'nin ilk halka açık şirketini kurmuş oldu. Doğduğu topraklara yaptığı yatırımların tutarı 1.5 milyar doları aştı.
Yurt içinde ve yurt dışında önemli ortaklıklar gerçekleştirdi. Siemens, Roca, General Electric ve Pratt&Whitney gibi birçok prestijli kuruluşla yabancı ortaklıklar tesis etti.

“ÜLKEMİZİN İLK SERAMİK İHRACATINI DA 1962 YILINDA ÇANAKKALE’DEN YAPTI.”

Bu büyük bir ufuk açıklığıydı. Babam Çanlı’ydı ama dünya insanıydı. Ayrıştırıcı değil, birleştiriciydi. Kimseyle kavga etmedi, kavgası iş ve aş ileydi. Attığı her adımı insan sevgisiyle, memleket sevdasıyla atan bir rol modeldi İbrahim Bey. Hayatlarına dokunduğu milyonlarca insana hep iyilik ve güzellik vermeye çalıştı. Bunu başarabilmek için önce bir hayal kurdu; sonra o hayali gerçekleştirmek için dostlarıyla, hemşerileriyle el ele vererek mücadele etti.

Çan’dan çıkıp dünyada 100’ü aşkın ülkeye yayılan bir sevgi köprüsü kurdu. Bu nedenle bugün dünyanın dört bir yanından O’nun için dualar yükseldi, yükseliyor. Cenazesine dünyanın her tarafından insanlar koşarak geldiler.

İbrahim Bodur, adını sadece altın harflerle ülkemizin sanayi tarihine yazdırmakla kalmadı, O, insanların gönüllerine girmeyi, onların hayatlarında önemli izler bırakmayı da başardı.

Sadece fabrika değil gönüller yaptı. İstanbul Sanayi Odası Vakfı, Türk Kalp Vakfı ve TEMA gibi önemli vakıfların kurulmasına hizmet etti. Kendi kurduğu Kale Seramik Vakfı ile eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda önemli yardımlar ve yatırımlar yaptı.
 
Sevgili hemşerilerim,

Bu topraklar bir İbrahim Bodur çıkardı. Sadece ben değil, Çanakkaleliler olarak bizler de kadar övünsek azdır. Babam Hacı İbrahim Bodur’un temsilcisi olduğu Çanakkale 1915 ruhunu şimdi her zamankinden daha fazla sahiplenmeli ve büyütmeliyiz. Bu ruh bizi yarınlara taşıyacak olan ruhtur.”  sözleriyle Meclis’te yaptığı konuşmayı tamamladı.


Mayıs ayı Meclis toplantısına, Hesap İncelme Komisyonu’nun 2016 yılı Nisan mizanının Komisyon Başkanı Nihat Parlak tarafından okunup Meclis onayına sunulmasıyla devam edildi. Üyelerimizden gelen Azami Fiyat Tarifelerinin Meclis tarafından onaylanmasının ardından gündeme gelebilecek diğer konular görüşülerek Meclis oturumu sona erdi. / EGE BASIN GRUBU
 

 

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 557 8894