• BIST 9097.15
  • Altın 2105.971
  • Dolar 31.3975
  • Euro 34.0758
  • İzmir 12 °C

İnşaat Sektöründe ‘Fiyat Fırsatçılarına’ Karşı Uyarı

İnşaat Sektöründe ‘Fiyat Fırsatçılarına’ Karşı Uyarı
KAMDER başkanı Niyazi Gültekin faizlerin düşürülmesinin ardından ‘fiyat fırsatçılığına’ karşı uyarılarda bulundu

KAMDER BAŞKANI GÜLTEKİN ‘FİYAT FIRSATÇILARINA’ KARŞI UYARDI

Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) Başkanı Niyazi Gültekin faizlerin düşürülmesinin ardından ‘fiyat fırsatçılığına’ karşı uyarılarda bulundu. Faizler ile daire fiyatlarının her zaman paralel olarak artış gösterdiğine dikkat çeken Gültekin, “İnşaat sektöründe her zaman faizler düştükçe fiyat artmıştır, faizler yükseldikçe fiyatlar düşmüştür. Tüm meslektaşlarıma sesleniyorum, kimse bunu fırsat olarak kabul etmesin. Kimse fırsatçılık yapıp fiyatları yukarı çekmesin” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faiz indirimi çağrısında bulunmuş ve ‘faizin düşürülmemesini ihanet sayarım’ diyerek bankalara rest çekmişti. Başbakanın çağrısı ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) başkanı Ali Ekben’de bankaların temsilcileri ile bir araya gelerek faizlerin indirilmesini talep etmişti. Başbakan ve BDDK başkanının çağrılarının ardından ilk olarak ziraat bankası faiz oranlarını 0,82’ye kadar düşürdü. Ardından birçok banka faiz indirimi kararı aldı. Faizlerin düşürülmesini değerlendiren Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) Başkanı Niyazi Gültekin sektördeki durgunluğun son bulacağını ve konut stoklarının kısa zamanda tükeneceğini belitti. Gültekin ‘Fiyat Fırsatçılarını’ da uyardı.

Ramazan, yaz tatili, bayram tatili, canlı bombalar ve son olarak darbe girişimden dolayı sektörde uzun zamandır durgunluk olduğunu belirten Niyazi Gültekin “Faiz indirimi durgun piyasalar için büyük bir şans oldu. Birikmiş konut stokunun bu kararla birlikte tükeneceğini ümit ediyoruz. Gelişmiş ülkelerde faizler çok düşük olur. Türkiye’de yüksek faizler her zaman yatırımcının önünü tıkamıştır” dedi.

KİMSE BUNU FIRSAT OLARAK GÖRMESİN

Müteahhit meslektaşlarına seslenen Gültekin fiyatları arttırmayın dedi. Gültekin şu değerlendirmede bulundu, “Bizim meslekte her zaman faiz-fiyat paraleli olmuştur. Faiz düştükçe fiyat artmıştır. Faizler yükseldikçe fiyatlar düşmüştür. Tüm meslektaşlarıma sesleniyorum, kimse bunu fırsat olarak kabul etmesin. Kimse fırsatçılık yapıp fiyatları yukarı çekmesin. Sektörün İstikrarlı bir şekilde büyümesi için fiyatların sabit kalması gerekiyor. Vatandaşlarımız da gayrimenkul alırken buna dikkat etsin.”

GEREKSİZ TALEP FİYAT ARTIŞINA NEDEN OLUYOR

Vatandaşlara ihtiyaçları kadar konut almalarını, bir yatırım aracı olarak görmemelerini öneren Gültekin nedenini şu şekilde açıkladı, “Konut bir yatırım aracı değil ihtiyaçtır. Vatandaşlarımız yatırım için konut almasınlar. Yatırım, gereksiz bir talep oluşturuyor. Gereksiz talep artışı da sunni bir fiyat artışına neden oluyor. Gayrimenkul sağlam limandır, hiçbir zaman yatırımcısını üzmemiştir ama benim tavsiyem ihtiyaçları için alsınlar yatırım için değil.”

İNŞAAT SEKTÖRÜ İYİLEŞİRSE TÜRKİYE’NİN YÜZDE 50’Sİ İYİLEŞİR

Türkiye’de ekonominin yarısının doğrudan ya da dolaylı olarak inşaat sektörü ile bağlantılı olduğunu ifade eden Gültekin İnşaattaki bir iyileşmenin Türkiye’nin yarısını olumlu etkileyeceğinden söz etti. Gültekin şu sözleri kullandı, “Türkiye’nin lokomotifi olan İnşaat 300’den fazla sektörü doğrudan veya dolaylı olarak etkiliyor. Mesleklerin yüzde 50’si doğrudan ya da dolaylı olarak inşaat sektörüne bağlı. İnşaat Sektöründeki iyileşme Türkiye’nin yüzde 50’sinde iyileşme olduğu anlamına geliyor.”

1.20’NİN ALTINDA KREDİLERDE YAPILANDIRMA CAZİP DEĞİL

Faiz indirimi kararından önce kredi alanların durumu ile ilgili tespitlerde bulunan Gültekin, “1,20’nin üzerinde faiz oranıyla kredi alanlar yapılandırma yapsınlar ancak 1,20’nin altında faiz oranıyla kredi alanlar için yapılandırma cazip değil. Çünkü yüzde 2 civarında bir yapılandırma masrafı çıkıyor. Ancak faiz oranları 0,70’ kadar düşerse o zaman bunlar için de yapılandırma avantajlı olur” dedi.

CUMHURBAŞKANINA MİNNETTARIZ

Cumhurbaşkanının faiz indirimi konusundaki çabalarını takdir eden Gültekin düşük faizin büyük yatırımların göstergesi olduğunu söyledi ve sözlerinin şu şekilde sürdürdü, “Cumhurbaşkanımız faizlerin indirilmesi için büyük çaba gösteriyor. Sadece konut kredisinde değil, mevduat ve kredi faizlerinin de indirilmesi için çaba harcıyor. Düşük faiz daha çok yatırımın göstergesidir. Yatırımcının önü açılıyor. Bu faizlerin daha da düşürülmesini bekliyoruz. Bu konuda devletimize, cumhurbaşkanımıza minnettarız. Tapu harçları ve KDV’nin de aşağı indirilmesi yatırımcının daha çok önünü açacaktır.”

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

ARASTA HABER           www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 557 8894