• BIST 9193.69
  • Altın 2061.608
  • Dolar 31.3868
  • Euro 33.8616
  • İzmir 15 °C

İzmir’de Yeni Hedef: Sağlık Turizmi

İzmir’de Yeni Hedef: Sağlık Turizmi
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’nin jeotermal potansiyelini İzmir'de masaya yatırdı

İZMİR’DE YENİ HEDEF: SAĞLIK TURİZMİ

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’nin jeotermal potansiyelini İzmir'de masaya yatırdı. 3 günlük kongrenin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Doğanbey ve Çeşme’de kurulacak kür merkezleriyle İzmir’i sağlık turizminde iddialı bir konuma taşıyacaklarını söyledi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası Jeotermal Enerji Kongresi, “IGC Türkiye 2016”, ulusal ve uluslararası birçok uzmanın katılımıyla İzmir’de başladı. 3 gün boyunca “Keşif ve Risk Önlenmesi”, “Sürdürebilirlik ve Rezervuar Yönetimi”, “Enerji Santrali Teknolojisi”, “Jeotermal Isı Uygulamaları” konularının ele alınacağı kongrede, jeotermal alanında söz sahibi uzmanlar sunumlar gerçekleştirecek.

JEOTERMAL TURİZME CAN VERECEK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu kongrenin açılış bölümünde yaptığı konuşmada, kentin yenilenebilir enerji kaynakları açısından önemli bir noktada bulunduğunu belirterek, bu alanda yaptıkları yatırımları anlattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Valiliği ortaklığındaki İzmir Jeotermal A.Ş’nin, tahrip olan Balçova Narlıdere sahasını iyileştirildiğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, şunları kaydetti:
“Bölgede 16 bin konut eş değerde olan konut sayısı 32 bin konut eş değere çıkarıldı. Ayrıca bu şirket kanalıyla Seferihisar-Doğanbey aksındaki jeotermal kaynakların çıkarılmasıyla, enerji ihalesi yapıldı ve sözleşme imzalandı. Son olarak yer tespiti yapıldı ve bu sayede elektrik üretimine yakın zamanda başlanacak. Bunun yanı sıra sağlık turizmin gelişmesi için Doğanbey’de 42 bin m² arazide, kür merkezi kurarak sağlık sektöründe de gelişerek önemli bir güç olacağız. Çeşme Belediyesi’nin de içerisinde bulunduğu çok ortaklı bir şirketle Çeşme’de kurmak üzere olduğumuz kür merkezi çalışması da önemli bir hedef.. İzmir, sağlık sektörünü kendisine yatkın bir sektör olarak görüyor ve gelişmesi için bu görevi üstleniyor. Balçova ve Narlıdere’de bir jeotermal plan çalışmamız var. Hastaneler, tedavi merkezleri, kür merkezleri gibi sağlık, turizm alanına can suyu katacak yeni çalışmaları sürdürüyoruz.”

AB’NİN İLGİ VE DESTEĞİ SÜRECEK

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ticaret, Ekonomi ve Tarım Bölüm Başkanı Balazs Gargya, Türkiye'nin dünyada jeopolitik açıdan önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Avrupa Birliği (AB) için kilit bir öneme sahip Türkiye'ye olan ilgi ve desteğimiz devam edecek” dedi. Son dönemde yenilenebilir enerji alanında Türkiye'de yasal uygulamalar açısından önemli adımlar atıldığını ve ülkede sürdürülebilir enerji kaynaklarına verilen önemin giderek arttığını söyleyen Gargya, AB'nin “Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı-IPA” programı kapsamında Türkiye'deki enerji pazarının AB yasalarına uygun bir hale getirilmesi için çalışmaların yürütüldüğünü de sözlerine ekledi.
Gargya ayrıca, AB'nin kendi içinde ‘Enerji Birliği’ adı verilen bir çalışma grubu kurduğunu ve bu kapsamda daha akılcı elektrik kullanımıyla yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması konusunda çalışmalar yürütüldüğünü aktarırken, bu çalışma grubunun 28 AB üyesi ülke için ayrı ayrı hedef ve başlangıçlar koyduğuna işaret etti.

ODAK NOKTASI TÜRKİYE

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye ve Orta Asya Direktörü Natalia Khanjenkova da, Türkiye'nin dünyadaki jeotermal enerji kuyu maliyeti en düşük ülkelerden biri olduğu belirterek, “Jeotermal saha çalışması için 1 kilometrekarede 1 milyon doların altında yatırımla iş yapılabiliyor. Türkiye bizim odak noktamız” dedi.
Khanjenkova, Türkiye'nin enerji alanında son yıllarda önemli aşama kaydettiğini ifade ederek,
“2018'de 1000 megavatlık jeotermal hedefine ulaşılacağına inanıyoruz. EBRD olarak yeşil ekonomiye geçiş yaklaşımıyla Türkiye'nin bu kilit kaynağına destek olmaya devam edeceğiz. Türkiye'deki yatırımcıyı desteklemek amacıyla 'PLUTO' programını uygulayacağız. Bu program, yeraltı zenginliklerinin daha fazla kullanılmasını içeriyor. Burada amaç, sondaj ve kaynak bulma aşamasında ve erken dönem risklerini azaltmada yatırımcıya yardımcı olmak. EBRD olarak özel sektörün jeotermale yatırımlarını desteklemeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı. / EGE BASIN GRUBU

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 557 8894