• BIST 9193.69
  • Altın 2060.979
  • Dolar 31.296
  • Euro 33.8848
  • İzmir 15 °C

Zorlu Enerji Grubu, 4.Sürdürülebilirlik Raporu’nu Yayınladı

Zorlu Enerji Grubu, 4.Sürdürülebilirlik Raporu’nu Yayınladı
Zorlu Enerji Grubu, Sürdürülebilirlik Kurulu öncülüğünde hazırladığı GRI G4 seviyesindeki 4’üncü Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı.

ZORLU ENERJİ GRUBU, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KURULU ÖNCÜLÜĞÜNDE 4.SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU’NU YAYINLADI

Zorlu Enerji Grubu, Sürdürülebilirlik Kurulu öncülüğünde hazırladığı GRI G4 seviyesindeki 4’üncü Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Grup 2014-2015 dönemine ait sürdürülebilirlik performansını ve bu performansın iyileştirilmesi kapsamında gerçekleştirdiği çalışmaları şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşıyor.

Yerli ve yenilenebilir enerji alanında referans projelere imza atan Zorlu Enerji Grubu, sürdürülebilirlik stratejisinin uzun vadeli belirlenmesi ve bu alandaki hedef ve aksiyonların iş süreçlerinin her noktasında uygulanması için oluşturduğu Sürdürülebilirlik Kurulu önderliğinde 4’üncü Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Zorlu Enerji Grubu’nun 2014-2015 dönemine ilişkin ekonomik, çevresel ve sosyal alanlarda değer yaratan yatırımları, kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ve sürdürülebilirlik vizyonunu içeren rapor, dünyada bu alanda kabul gören raporlama sistemi Küresel Raporlama Girişimi’nin (Global Reporting Initiative - GRI)  Sürdürülebilirlik Raporlaması İlkeleri'nin son versiyonu olan G4 standardına uygun olarak hazırlandı. 

BIST 100 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ’NE “GÖNÜLLÜ”

Zorlu Enerji Grubu olarak sürdürülebilirlik çalışmalarını etkili ve geniş kapsamlı bir şekilde yönetmek üzere, Ekim 2015’te, Sürdürülebilirlik Kurulu oluşturduklarını ve kurulun 4’üncü Sürdürülebilirlik Raporu’na liderlik ettiği bilgisini veren Zorlu Enerji Kurumsal İletişim Müdürü Esra Çakır, “Grubumuz için sürdürülebilirlik konusunda öncelikli noktaları paydaşlarımızla birlikte belirleyerek yol haritamızı oluşturduk. Enerji sektörünün ilk sürdürülebilirlik raporunu yayınlayan Grubumuzda, uzun yıllardır ortaya koyduğumuz yaklaşımımızı geliştirerek, ekonomi, çevre ve toplum için değer yaratmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Sürdürülebilirliği enerjide arz güvenliği, rekabet ve çevre koruma ekseninde ele aldıklarını hatırlatan Çakır, Borsa İstanbul BIST 100’de işlem gören şirketlerin Ekim 2016 itibarıyla BIST Sürdürülebilirlik Endeksi kapsamında değerlendirileceğini belirterek, “Endekste yer almamız bu yıl zorunlu olmadığı halde gönüllü kategorisinde yer almak üzere başvuruda bulunduk. Zira uzun yıllardır sürdürülebilirlik bakış açısı, iş süreçlerimizin merkezinde yer alıyor.  Ekim ayında açıklanacak endeksi büyük heyecanla bekliyoruz” dedi.  

 “REKABETÇİ GÜCÜMÜZÜ, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELE PARALELİNDE GELİŞTİRECEĞİZ”

Zorlu Enerji Kurumsal İletişim Müdürü Esra Çakır, günümüzde ekonomik olduğu kadar sosyal ve çevresel sorumlulukların da şirketlerin üst düzey gündemine girdiğini kaydederek şöyle konuştu: “Sürdürülebilirlik artık şirketler için kurumsal sosyal sorumlulukla sınırlı değil. Başta bizim gibi enerji şirketleri olmak üzere şirketlerin strateji ve iş süreçlerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Zorlu Enerji Grubu olarak, bu anlayışla hareket ediyor ve düzenli bir şekilde Sürdürülebilirlik Raporumuzu yayınlıyoruz” diye konuştu.

Sürdürülebilirlik çalışmaları ile iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratma, bilgi üretme ve paylaşmayı hedeflediklerini ifade eden Çakır, “Elektrik ticareti ve doğal gaz dağıtım alanlarındaki müşterilerimize güvene dayalı kesintisiz ve kaliteli hizmet verirken, bir yandan da çevre konusunda yaptığımız bilinçlendirme çalışmalarımızla sürdürülebilir bir gelecek için müşterilerimizin de katkı sunmaları için çalışmalarımıza devam ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

İNSAN VE ÇEVREYE YATIRIM

Faaliyetlerinden kaynaklanan karbon ayak izini 2010 yılından bu yana düzenli olarak hesaplayan Zorlu Enerji Grubu, 2014-2015 yıllarını kapsayan Sürdürülebilirlik Raporu’nda, toplam toplumsal yatırım miktarının 2012-2013 dönemine göre yüzde 171’lik bir artışla 3 milyar 106 milyon TL’ye ulaştığını açıkladı. Sorumlu bir kurumsal vatandaş olarak imkanları kısıtlı yerel yönetimlere toplumsal hizmet sağlanması ve yerel halkın yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik faaliyetlerine destek olmayı amaçlayan Zorlu Enerji Grubu, köylere içme ve kullanma suyu temini, yol, kanalizasyon, yerel kültürel ve geleneksel etkinlik sponsorlukları gibi farklı alanlarda topluma katkı sunmak için çalışıyor.

Zorlu Enerji Grubu’nun 2014-2015 dönemi Sürdürülebilirlik Raporu’nda ön plana çıkan diğer gelişmeler şu şekilde:

Zorlu Enerji’nin yurtiçinde yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi oranı % 42’den % 61’e yükseldi. 

Yerel istihdam oranı % 75’ten % 84’e çıktı.

Türkiye’nin ulusal ölçekli ilk enerji eğitim proje olan “Enerjimiz Çocuklar İçin” projesi ile bugüne kadar 190 binin üzerinde çocuğun enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilirlik konularında bilinçlenmesi sağlandı. 

Kişi başına İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi saati yüzde % 300 artışla 15 saat/yıl’a yükseldi.

İklim değişikliği ile mücadelede piyasa mekanizmalarının rolünü inceleyen, küresel ölçekteki tek raporlama platformu CDP’de Zorlu Enerji, 2014 yılında, Karbon Saydamlık Liderliği Endeksi’nde en yüksek puana sahip %10’luk gruptaki beş şirketten biri oldu. Karbon Saydamlık Projesi’nde gönüllü raporlama yapan ve dereceye girerek Karbon Saydamlık Liderliği ödülünü alan tek enerji şirketi oldu.

Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI) 2014 Enerji Ödülleri’nde; Gökçedağ RES ve Kızıldere II JES projeleri, enerji verimliliği, sürdürülebilirlik, sosyal sorumluluk ve yerli katkı kullanma payı ile iki ödüle layık görüldü.

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) ve Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) tarafından 2-3 Nisan 2015 tarihlerinde düzenlenen II. İstanbul Karbon Zirvesi’nde Zorlu Enerji Grubu tarafından Düşük Karbon Kahramanları ödülü aldı.

Enerji sektörünün liderlerini buluşturan 5. Türkiye Enerji Zirvesi’nde Zorlu Enerji, kurumsal sorumluluk performansıyla “Altın Voltaj” ödülünün sahibi oldu.
/Ege Basın Grubu

 

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY  GAZETESİ             www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ                 www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ                  www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com                                             

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

 

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER                 www.aliagahaber.com

ARASTA HABER               www.arastahaber.com

YENİ SAZAN                      www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET                   www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON                     www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ                www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR                   www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                       www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                        www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET               www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR                www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                           www.azizizmir.com

EGE RAPOR                        www.egerapor.com

EGE İLAN                             www.egeilan.net

EGE İHALE                         www.egeihale.com

ALFA TİVİ                            www.alfativi.com

EGE VİDEO                         www.egevideo.com

EGEPLAY                            www.egeplay.com

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 557 8894