• BIST 11156.2
 • Altın 2545.653
 • Dolar 32.8875
 • Euro 35.8578
 • İzmir 33 °C

İzmir’in Kirlenen Havasının Çaresi

İzmir’in Kirlenen Havasının Çaresi
Aliağa Haber / Foça HaberAliağa / Dikili Haber / Bergama Haber / Karşıyaka Haber/ Menemen Haber / İzmir Yeni Vizyon Gazetesi / Rüzgar ve Güneş Enerjisi’nde Türkiye’nin geleceğini kanaat önderleri tartıştı. “Gelecek Yenilenebilir Enerjide” platformu, ekol
İZMİR’İN KİRLENEN HAVASININ ÇARESİ 
Aliağa Haber / Foça HaberAliağa  / Dikili Haber / Bergama Haber / Karşıyaka Haber/ Menemen Haber / İzmir Yeni Vizyon Gazetesi 
Rüzgar ve Güneş Enerjisi’nde Türkiye’nin geleceğini kanaat önderleri tartıştı. “Gelecek Yenilenebilir Enerjide” platformu, ekolojik ve temiz enerjinin vazgeçilmezleri olan rüzgar enerjisi ve güneş enerjisinin geleceğini tartıştı. Yenilenebilir enerji ve özellikle de RES’ler konusunda, Ege Bölgesi’ndeki yanlış algılamaya dikkat çekildi. Türkiye’nin önde gelen çevre uzmanı akademisyenler ile Greenpeace’in katılımıyla gerçekleşen toplantı yoğun ilgi gördü. 
 
Paris İklim Zirvesi’nde en çok tartışılan konu olan yenilenebilir enerji dönüşümü konusunda uzmanlar konuyu İzmir’de masaya yatırdı. “Gelecek Yenilenebilir Enerjide” Platformu tarafından düzenlenen etkinlikte, “Yenilenebilir Enerji Devriminde Türkiye lider mi olacak? Takipçi mi?” sorusuna cevap arandı. İzmir DoubleTree by Hilton Otel’de gerçekleşen sempozyumun moderatörlüğünü Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak yaparken, Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt, Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Nezihi Bilge, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Cemali Dinçer, Greenpeace Rüzgar Enerjisi Bölge Koordinatörü İbrahim Çiftçi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rüzgar Enerjisi Kulübü Genel Sekreteri Soner Gültekin katıldı.
 
Toplantıda söz alan Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Cemali Dinçer de Türkiye'nin potansiyeli değerlendirme açısından yeterli olmadığını vurgulayarak, Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili; güney ve batı bölümü yılda ortalama 300 gün güneşli gün yaşıyor. ‘Su akar Türk bakar’ çok doğru bir söz. Potansiyelleri değerlendirmede çok eksik kalan bir ülkeyiz. Potansiyel enerjiyi sürdürülebilirlik açısından kullanabilmeliyiz. Balçova’da enerji potansiyeli var. Ondan da tam olarak yararlanamıyoruz. İzmir’de ciddi bir hava kirliliği var. Akşamları havayı solumak çok zor. Yenilenebilir enerji hava kirliliğine de çözüm getirebilir. Rüzgar enerjisi oldukça temiz bir enerji kaynağı olarak yer alıyor. Üniversitelere önemli görevler düşüyor. Yaşar Üniversite’sinde 3 yıl önce kurduğumuz Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümümüz var. Salt üniversite eğitimleriyle olmaz toplumda genel farkındalık yaratmalıyız” dedi. 
 
“RÜZGAR ENERJİSİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR VAR”
Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar (Dünya Rüzgar Enerji Birliği Başkan Yardımcısı) : Rüzgar enerjisi özellikle Paris’teki İklim Zirvesi sonrasında bir kez daha geleceğe dair önemini bizlere ispat etti. Paris’te tüm devletlere bir hedef kondu ama bu sadece bir karardan ibaret… Ne yapacaksa ülkeler kendi gelecekleri için kendileri yapacaklar. O nedenle rüzgar enerjisinde şu unsurlar büyük önem taşıyor. Birincisi sesin 45 desibeli geçmemesi gerekiyor. Nitekim türbinlerde artık bu sorun ile karşılaşmıyoruz. İkincisi de gölge yarattığı iddiası… Artık tüm tribünlerin alan içerisine yerleştirilmesi bu kurallara uygun yapılıyor. Bu oranın üzerine çıkan türbinler zaten yasal olarak kurulmuyor. Türkiye’de rüzgar enerjisine ilişkin oluşan bu muhalif duruş da yanlış bir seyir olarak gözlemleniyor. Kamuoyunu da yanlış bir yöne sevk ediyor. Öyle ki tüm dünya rüzgar enerjisini de kapsayan yenilenebilir enerjiyi en temiz ve en ucuz enerji olarak benimsedi…
 
“GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİNE YATIRIM YAPMALIYIZ”
İbrahim Çiftçi (Greenpeace Rüzgar Enerjisi Bölge Koordinatörü): Büyük bir bilgi kirliliği var. Geçmişe baktığımızda elektrik üretiminde kullandığımız bu teknolojiler diğer teknolojilerle kıyaslandığında yeni teknolojiler. Güneş enerjisi fiyatları mesela son 10 yılda yüzde 45 düşüş gösterdi. Son 10 yılda yenilenebilir enerjinin pazar payları arttı. Yenilenebilir enerji günden güne dünyadaki birçok pazarda şebeke kalitesini yakaladı. Dünya enerji piyasaları bir yöne doğru evriliyor. 2023 hedeflerimizde üretim kapasitemizi ikiye katlamak ve bununla ilgili ciddi miktarda yatırım yapmak hedefimiz var ve bu alt yapı yatırımlarını da beraberinde getirecek. Böyle bir yol ayrımındayken geçmişin teknolojilerini değil geleceğin teknolojilerine yatırım yapmanın daha mantıklı olacağını düşünebiliriz.
 
“ŞEHİR EFSANELERİ YARATILIYOR”
Rüştü Bozkurt (Dünya Gazetesi Yazarı): Yenilenebilir enerjide şehir efsaneleri yaratılmaya çalışılıyor. Bir insan elinde olan kaynakları kullanmak zorundadır. Türkiye’de üretilen argümanlarla sonuç kıyaslandığında tutarsızlığı görüyoruz. Yenilenebilir enerjide her şeyden önce işi bilip konuşmak gerekiyor. Bilimsel kanıtı olmayan haber ve bilgilerle yatırım yapıldığında bunların başarıya ulaşmadığını görüyoruz. Kesinlikle ülkemizin kaynakları çok ciddiye alınmalıdır. Onun yerine de gerçekliğe ve bilgiye dayanmayan stratejiyle yapılan yatırımların sürdürülebilirliği mümkün değildir. Bütün bunların hepsinde fizibilite eksiği var. Gerekli çalışmaları, araştırmaları yapmadan yatırım yaparsanız batarsınız.
 
“RÜZGARIN SESİNE KULAK VERELİM”
Soner Gültekin (Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrencisi-Rügar Enerjisi Kulübü Genel Sekreteri): Yetkin yetişmiş mühendislerimizin yenilenebilir enerji alanına ilgisini çekmemiz gerekiyor. Yenilenebilir enerjiye geçmediğimiz her gün kaybediyoruz. Bugün kaybettiğimiz esen rüzgâr yarın geri gelmeyecek. O yüzden yenilenebilir enerjiyi kurmadığımız her gün esen rüzgârı kaybediyoruz. Yenilenebilir enerjiye geçebilmek için rüzgârın sesine kulak verelim.
 
“VERİMLİ FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI YAPILMASI ŞART”
Prof. Dr. Ali Nezihi Bilge (Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi): Rüzgar enerjisindeki hedeflere ulaşabilmek için rekabetin de arkasında çok iyi fizibilite çalışması yapılması lazım. Rüzgar enerjisinin yaşama etkisi çok farklı. O nedenle Türkiye’nin geleceğinde önemli bir enerji yatırımı olarak değerlendirilebilecek RES’lere ve güneş enerjisine gereken ilgi ve önemi göstermesi gerektiğini ifade etti. / EGE BASIN GRUBU
 
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Büyükşehir Hayat Verdi30 Ocak 2018 Salı 12:03
 • Uşak Belediyesi Sınıra Zeytin Dalı Uzattı30 Ocak 2018 Salı 11:15
 • Her Zaman Yanınızdayız30 Ocak 2018 Salı 10:01
 • Huzurevi Sakinlerinin Evladıymış Gibi Davrandılar26 Ocak 2018 Cuma 15:40
 • Ahbap Türkiye'yi Ağaçlandırmaya Devam Ediyor24 Ocak 2018 Çarşamba 15:10
 • Mor Yaşam Projesi İle Destek Sürüyor24 Ocak 2018 Çarşamba 11:49
 • Kanserli Çocuklar Yararına Zumba12 Ocak 2018 Cuma 10:47
 • Umudun Adı: Sevgi Eli12 Ocak 2018 Cuma 10:18
 • Görme Engellilere Dikkat Çektiler12 Ocak 2018 Cuma 09:32
 • İzmir SEV’de Bilim Dolu Bir Gün18 Mayıs 2016 Çarşamba 19:09
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0533 557 8894