• BIST 10643.58
  • Altın 2504.005
  • Dolar 32.1989
  • Euro 34.8984
  • İzmir 15 °C

Vodafone Akıllı Köy’de İlk Patates Hasadı Yapıldı

Vodafone Akıllı Köy’de İlk Patates Hasadı Yapıldı
Vodafone ve TABİT işbirliğiyle Aydın’ın Kasaplar Köyü’nde hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy’de, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından
Vodafone ve TABİT işbirliğiyle Aydın’ın Kasaplar Köyü’nde hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy’de, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından 5 dekarlık bir alanda yürütülen patates denemesinde hasat yapıldı. Patates denemesinde dekar başına 5 tona kadar ürün alınarak önemli bir başarıya imza atıldı.
 
1 Eylül 2017 - Vodafone’un TABİT işbirliğiyle geçen yıl Aydın’ın Koçarlı İlçesi’ne bağlı Kasaplar Köyü’nde hayata geçirdiği Vodafone Akıllı Köy’de, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından 5 dekarlık bir alanda yürütülen patates denemesinde hasat yapıldı. Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Rıza Posacı, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Gün Kırcalıoğlu ve Teknik Personel Dr. Çiğdem Kaya’nın da katıldığı hasat etkinliğinde dekar başına 5 tona kadar patates alınarak önemli bir başarıya imza atıldı.  
 
Vodafone Akıllı Köy’de gerçekleştirilen patates denemesini değerlendiren Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, şunları söyledi: 
 
“Vodafone Türkiye olarak, tarımda dijitalleşmenin öncüsü olma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Günümüzde dijital teknolojiler, tarım için büyük avantajlar sağlıyor. Sadece maliyetleri düşürmekle kalmıyor, çiftçinin ağır yükünü de hafifletiyor. Dijital teknolojiler özel ve büyük çiftlikler haricindeki küçük çiftçilere de yayılabilirse daha verimli ve kârlı bir tarımsal modele geçilebileceğine inanıyoruz. Bu kapsamda, iş ortağımız TABİT ile birlikte Aydın’ın Kasaplar Köyü’nde tarımsal teknolojilerin aile çiftçiliği yapanlar tarafından kullanıldığı, uçtan uca dijital teknolojilerle donatılmış, dünyanın ve Türkiye’nin ilk akıllı köyünü kuruyoruz. Vodafone Akıllı Köy, içinde bulunduğumuz bilgi çağında geleneksel tarım yöntemlerini ileri teknolojinin olanaklarıyla birleştiren yeni nesil bir kırsal yaşam modeli sunuyor. Bu modelle, bilgi ve iletişim teknolojilerinin gücüyle hem tarımsal üretimde verimliliğin artırılmasını, hem de üreticinin sosyal yaşam standartlarının yükseltilmesini hedefliyoruz.”
 
Vodafone Akıllı Köy’de gerçekleştirilen patates denemesi ile bölgede patates tarımı olanakları ve farklı gübre uygulamalarının etkilerinin araştırılmasını hedeflediklerini belirten Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Gün Kırcalıoğlu, şöyle konuştu:
 
“Bu deneme ile bu bölgeye adapte olabilecek patates çeşitleri, gübre uygulamaları hakkında birtakım istatistiki verilere ulaştık. Dünyada 4.000’den fazla patates çeşidi var. Ülkemizde ise 100’den fazla tescilli patates çeşidi üretiliyor. Bu patates denemesi için bölgeye uygun erkenci patates çeşitlerini seçtik. Bu erkenci çeşitlerin 4 tanesi yemeklik, 1 tanesi sanayilik nitelik taşıyor. Gübre uygulaması olarak, turfanda patates üreticilerimizin benimsediği gübre uygulaması ile yavaş salınımlı akıllı gübre uygulamalarını birlikte değerlendirdik. Konvansiyonel gübre uygulamalarında özellikle azotlu gübrelerin toprakta birikimi söz konusu oluyor ve yeraltı suları kirleniyor. Buna karşın akıllı gübreler vejetasyon süresince toprağa yavaş karışıyor. Başka bir deyişle, çevre dostu bir nitelik taşıyor. Yüksek maliyetli olmaları nedeniyle henüz üreticiler tarafından benimsenmemiş olan akıllı gübreler konusunda bugüne kadar ülkemizde kapsamlı araştırmalar yürütülmedi. Sonuç olarak, bu patates denemesi ile bölgede patates tarımının yapılabileceği ortaya koyuldu ve akıllı gübre uygulaması ile teknolojik bir ürün tanıtıldı. Tek yıllık sonuçlara göre bölgede turfanda patates tarımı için ümit olduğu görülüyor. Ancak, bu verilerle çok kesin yargılara varmak sağlıklı olmayacaktır. Bu nedenle, araştırmalara devam edilmesi gerekiyor. Patatesin en önemli sorunu pazarlama sorunu. Bu bölgenin turistik bölgelere yakın olması sebebiyle üretilecek patatesin pazarlamasının da rahatlıkla yapılabileceği, çiftçinin bu üründen gelir elde edebileceği görüşündeyiz.”
 
TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş. ise şu açıklamayı yaptı: 
“İleri teknolojinin büyük yatırımcılara sağladığı olanakların kırsalda aile çiftçiliğiyle buluşturularak, küçük üreticilerin verim ve kârlılığının artırılmasını hedefleyen Vodafone Akıllı Köy projesi ile çiftçilerin yeni üretim tekniklerinin kullanıldığı alanlarda inceleme yapabilmelerini ve anlattığımız teknikleri, teknolojileri bire bir uygulayabilmelerini amaçladık. Somut çalışmalar ve örnekler ile çiftçilerin bakış açısında ve bilgi birikiminde etkin bir değişim sağlayabileceğimize inanıyoruz. Vodafone Akıllı Köy için Aydın’ı seçme nedenimiz ise bu bölgedeki ürün çeşitliliğinin yüksek olması. Aydın ülkemizdeki bitkisel üretim çeşitliliğinin yüzde 93'üne sahip. Birkaç ürün dışında her şey yetişiyor. Bu da bize iyi bir örnekleme alanı sunuyor. Bu noktada Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile görüşmelerimiz sonrasında patatesin de bu bölgede denenebileceği ve başarılı olması durumunda çiftçiler için önemli bir gelir kaynağı oluşturabileceği konusunda hemfikir kaldık. Daha sonra ürünü 5 dekarlık bir arazide denedik. Deneme sonuçları bize doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Bu yıl bizim için fikir vermesi açısından önemli bir yıldı. Daha net ve verimli sonuçlara ulaşmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çiftçilerin de kendi arazilerinde patates tarımı yapabileceklerini ve turistik bölgelere yakın olmaları sebebiyle rahatlıkla pazarlayabileceklerini bu araştırmalar sonucunda gözlemleyebildik.”
 
YENİ NESİL KIRSAL YAŞAM MODELİ
Aydın’ın Koçarlı İlçesi’ne bağlı Kasaplar Köyü’nde hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy, geleneksel tarım yöntemlerini ileri teknolojinin olanaklarıyla birleştiren, üretimin verimini bilgi ve iletişim teknolojileriyle artırmayı ve üreticinin sosyal yaşam standartlarını nitelikli bilgiyle yükseltmeyi tek bir hedef haline getiren yeni nesil bir kırsal yaşam modeli sunuyor. Bu modelde, ileri teknolojinin büyük yatırımcılara sağladığı olanaklar kırsalda aile çiftçiliğiyle buluşturularak, küçük üreticilerin verim ve kârlılığının artırılması hedefleniyor. 
 
Günümüzde teknoloji, tarım için büyük avantajlar sağlıyor. Sadece maliyetleri düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda çiftçiliğin ağır yükünü de hafifletiyor. Bu teknolojilerin özel ve büyük çiftlikler haricindeki küçük çiftçiler arasında da yayılması durumunda hem daha sürdürülebilir hem de daha kârlı bir tarımsal modele geçilmesi mümkün olacak. Bu bağlamda, Vodafone Akıllı Köy 147 milyar TL seviyesindeki tarım ekonomisini teknolojinin yardımıyla artırmayı tetikleyecek modeli ortaya koyuyor.
 
Bugün Türkiye'de 3 milyonu aşkın çiftçi yaşıyor. Aileleriyle birlikte bu rakam 10 milyonun üzerine çıkıyor. Diğer yandan, Türkiye’de nüfus yaş ortalaması 27 iken, çiftçi yaş ortalamasının 54 olduğu görülüyor. Vodafone Akıllı Köy ile sağlanacak sosyal inovasyon sayesinde tarımın genç nesillere aktarılan saygın bir meslek haline gelmesi amaçlanıyor. 
 
10 YILDA 23 MİLYON TL’LİK YATIRIM
Toplam 298 dönüm araziye yayılan Vodafone Akıllı Köy projesi için 88.400 m2’lik bitkisel üretim alanı, üst kullanım hakkıyla birlikte 25 yıllığına Koçarlı Belediyesi’nden kiralandı. Diğer yandan, 26.000 m2’lik mera alanı, Aydın Valiliği, Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Kasaplar Köyü halkı tarafından 5+5 yıllığına ıslahı ve bakımı karşılığı proje kullanımına verildi. Vodafone Akıllı Köy için tüm iş ortaklarının katkılarıyla 10 yılda yaklaşık 23 milyon TL’lik yatırım yapılacak.
 
Altyapı çalışmalarına 2015 yılında başlanan Vodafone Akıllı Köy’de, modern meyvecilik alanı, tül altı sebzecilik alanı, modern sera uygulamaları, açık tarla sebze ve yem bitkisi yetiştiriciliği, meyve ve sebze işleme deposu, soğuk hava tesisi, toplu sağım ve süt soğutma sistemi, modern mera (otlak) alanı gibi tarım teknolojisinin uygulanacağı alanlar ile birlikte izleme ve takip merkezi, su ve gübre yönetim merkezi, hayvan besleme ve yönetim merkezi, çiftçi karar destek merkezi, yenilenebilir enerji çözüm merkezi, toprak yaprak analiz laboratuvarları, deneyim atölyeleri, eğitim merkezleri, sosyal yaşam ve spor tesisleri gibi bölümler olacak. Vodafone Akıllı Köy’de kurulacak bu modelin domino etkisiyle Anadolu’ya yayılarak Türkiye’deki tüm köy ve kırsal yerleşkelere ulaşması hedefleniyor.
 
TOPLAM ÜRETİMDE %10 ARTIŞ HEDEFİ
Vodafone Akıllı Köy’de 4 yılda sürdürülebilir bir yapının oluşması hedefleniyor. Bitkisel üretim maliyetlerinde %20, hayvancılık maliyetlerinde %22 tasarrufun yanı sıra hayvancılıkta %30 gelir artışı, toplam üretimde ise %10’luk artışın öngörüldüğü Vodafone Akıllı Köy projesiyle, 2 yılda hane başına gelirin yılda yaklaşık 40 bin TL artacağı tahmin ediliyor. Tarımsal sulamada en az %20 tasarrufun hedeflendiği projeyle, yanlış ilaçlama ve gübrelemeden oluşan toprak ve su kirliliğinin de önüne geçilecek. Vodafone Akıllı Köy’de doğa dostu iyi tarım teknolojileriyle yapılan kavun hasadında sadece 2 ayda dönüm başına 10 ton kavun alınarak kavun üretiminde %150 verimlilik artışı sağlandı. 
 
AKILLI TEKNOLOJİLERLE HAYAT KOLAYLAŞACAK
Türkiye’nin ilk teknoloji uygulama köyü olma özelliğini taşıyan Vodafone Akıllı Köy’de, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin her noktasında kullanılan cihazlar akıllı hale gelecek, tüm faaliyetlerde otomasyon sistemleri ve ölçümler mobil cihazlar üzerinden yönetilecek ve nitelikli veri tek merkezde toplanacak. Vodafone Akıllı Köy’de sulama otomasyonu, sera otomasyonu, gübre yönetim otomasyonu, kümes otomasyonu, don otomasyonu, süt otomasyonu, arıcılık otomasyonu, pedometre, erken uyarı sistemi gibi Nesnelerin İnterneti uygulamaları ile çiftçilerin hayatı önemli ölçüde kolaylaştırılacak. Bu kapsamda:
• Akıllı sulama otomasyonu ile sulama işlemlerinin cep telefonu üzerinden tek tuşla istenilen gün ve saatte uzaktan yönetilip takip edilmesi sağlanacak. 
• Arıcılıkta GPS Takip Sistemi sayesinde kovanların takibi yapılabilecek. 
• Akıllı kapı, güvenlik sistemleri ve toplu sağım ünitesi ile hayvancılık daha kolay hale getirilecek. 
• Akıllı ev çözümleri ile çiftçinin hayatı kolaylaştırılacak. Elektrik ve ısı yönetiminin cep telefonu üzerinden yönetilmesi sağlanarak hanelerin dijitalleşmesine katkıda bulunulacak. 
• Akıllı cihazlar ile bilgiye anında erişim sağlanacak.
 
//EGE BASIN GRUBU
 

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

ARASTA HABER           www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

İzmir / Aliağa / Aliağa Haber

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 557 8894