• BIST 97.988
  • Altın 242,791
  • Dolar 6,2610
  • Euro 7,3524
  • İzmir 26 °C

Çelik İhracatı 9 Aylık Dönemde 13,1 Milyon Tona Ulaştı

Çelik İhracatı 9 Aylık Dönemde 13,1 Milyon Tona Ulaştı
Yılın başından bu yana başarılı ihracat performansı ile dikkat çeken çelik ihracatçıları dokuz aylık dönemi yükselişle tamamladı.

ÇELİK İHRACATI 9 AYLIK DÖNEMDE 13,1 MİLYON TONA ULAŞTI

Yılın başından bu yana başarılı ihracat performansı ile dikkat çeken çelik ihracatçıları dokuz aylık dönemi yükselişle tamamladı. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; 2017 yılı Ocak-Eylül döneminde sektörün ihracatı geçen yılın aynı dönemine oranla miktar bazında yüzde 7 artışla 13,1 milyon tona, değer bazında yüzde 23,4 artışla 8,2 milyar dolara ulaştı. 9 aylık dönemde en fazla ihracat artışı yaşanan ülkeler Singapur, İtalya, İspanya, Hong Kong ve Kanada oldu. Sektör temsilcileri İtalya ve İspanya’ya en fazla yassı sıcak; Singapur, Hong Kong ve Kanada’ya ise en fazla inşaat çeliği ihraç etti.

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2017 yılı Ocak-Eylül dönemi verilerine göre; Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artışla 13,1 milyon tona ulaşırken, sektörün değer bazındaki ihracatı yüzde 23,4 artışla 8,2 milyar dolara yükseldi.

Çelik sektörünün direkt ihracatına, diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye’nin 2017 yılının 9 aylık dönemindeki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 13,7 milyon ton, değer bazında ise 9,7 milyar dolar oldu.

ORTA VE GÜNEY AMERİKA ÜLKELERİ YÜKSELİŞTE…

2017 yılının Ocak-Eylül dönemi rakamlarına göre; bölgeler bazında ihracatta liderliğini sürdüren Avrupa Birliği’ne ihracat yüzde 53 artış ile 4 milyon tona ulaştı. Avrupa Birliği’ni 3 milyon tonla Ortadoğu, 1,8 milyon tonla Kuzey Amerika ülkeleri ve 1,1 milyon tonla Kuzey Afrika ülkeleri izledi.

Dokuz aylık dönemde Şili, Kolombiya, Panama ve Haiti gibi ülkelerin başı çektiği Orta ve Güney Amerika bölgesine ihracat yüzde 40 artış göstererek 937 bin tona ulaştı. Çelik İhracatçıları Birliği tarafından Orta Amerika ve Karayipler Bölgesi’ne düzenlenen ticaret heyetinin  önümüzdeki aylarda ihracattaki artışı desteklemesi bekleniyor. Ocak-Eylül döneminde çelik ihracatında Uzak Doğu ülkelerine gerçekleştirilen ihracat ise geçen yıla kıyasla yüzde 525 artarak 872 bin tona yükseldi.

İNŞAAT ÇELİĞİ İHRACATINDAKİ GERİLEME DEVAM EDİYOR…

Ocak-Eylül döneminde miktar bazında en fazla ihraç edilen çelik ürünleri sıralamasında inşaat çeliği yüzde 23 düşüşe karşın 4,1 milyon tonluk ihracatla ilk sırada yer aldı. İnşaat çeliği ihracatını 1,9 milyon tonla yassı sıcak izlerken hemen ardından 1,4 milyon tonla dikişli boru, 1 milyon tonla profil ve 968 bin tonla filmaşin geldi.

EYLÜL’DE ÇELİK İHRACATI MİKTARDA YÜZDE 19 AZALDI…

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; 2017 yılı Eylül ayı ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla miktar bazında yüzde 19 azalışla 1 milyon tona; değerde ise yüzde 4,1 artışla 746 milyon dolara geriledi.

2017 yılı Ocak-Eylül dönemi ihracat rakamlarını değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “Küresel piyasalarda yaşanan siyasi ve ekonomik olumsuzluklara rağmen ihracatımızı artırmak için yoğun bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Söz konusu dönemde en fazla ihracat artışı yaşadığımız ülkeler sırasıyla, Singapur, İtalya, İspanya, Hong Kong ve Kanada oldu. İtalya ve İspanya’ya yassı sıcak; Singapur, Hong Kong ve Kanada’ya ise inşaat çeliği ihracatında dikkat çekici artışlar yakaladık. Aynı dönemde en büyük düşüşleri ise BAE, Mısır, Umman, ABD ve Irak’ta gördük. Bu durumun nedenini özellikle geleneksel pazarlarımız olan Ortadoğu ülkelerinin yavaş yavaş kendi sanayilerini kurmaları ve yerel üretimi desteklemek için çelik ithalatını zorlaştırmaları olarak açıklayabiliriz” dedi.

Namık Ekinci, “Dokuz aylık dönemde en fazla ihracatını gerçekleştirdiğimiz ilk beş ürün sıralamasında inşaat çeliği halen başı çekiyor. Ancak geçen seneye göre özellikle Türkiye iç piyasasındaki talep sebebiyle inşaat çeliği ihracatında yaklaşık 1,3 milyon tona ulaşan dikkat çekici bir düşüş yaşıyoruz. İç piyasanın talebini karşılıyor olmaktan yana memnunuz. Her ne kadar bu üründe düşüş yaşıyor olsak da diğer birçok çelik ürünümüzün ihracatında artış kaydediyoruz” diyerek sözlerine son verdi./EGE BASIN GRUBU

 

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

ARASTA HABER           www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 28 78