• BIST 7913.76
  • Altın 1864.371
  • Dolar 28.9774
  • Euro 31.2033
  • İzmir 10 °C

Mobil Ticaret 2020 Yılında 252 Milyar Dolar’ı Aşacak

Mobil Ticaret 2020 Yılında 252 Milyar Dolar’ı Aşacak
Bağımsız araştırma kuruluşu Forrester’ın hazırladığı Mobil Sahtecilik Yönetimi Çözümleri Raporu’na göre, ABD’de akıllı telefon ve tabletler üzerinden gerçekleştirilen mobil ticaretin 2020 yılına kadar yaklaşık 252 milyar Dolar’ı, mobil ödemelerin ise...

AMERİKA’DA MOBİL TİCARET 2020 YILINDA 252 MİLYAR DOLAR’I AŞACAK

Bağımsız araştırma kuruluşu Forrester’ın hazırladığı Mobil Sahtecilik Yönetimi Çözümleri Raporu’na göre, ABD’de akıllı telefon ve tabletler üzerinden gerçekleştirilen mobil ticaretin 2020 yılına kadar yaklaşık 252 milyar Dolar’ı, mobil ödemelerin ise 2019 yılına kadar yaklaşık 141 milyar Dolar’ı aşması bekleniyor.

Forrester’ın hazırladığı ‘Vendor Landscape: Mobile Fraud Management Solutions’; ‘Mobil Sahtecilik Yönetimi Çözümleri Raporu’na göre, ABD’de akıllı telefon ve tabletler üzerinden yapılan mobil ticaret, 2020 yılına kadar yaklaşık 252 milyar Dolar’ı, mobil ödemeler ise 2019 yılına kadar yaklaşık 141 milyar Dolar’ı aşacak.Raporda, tüketicileri ve şirketlerin kar marjlarını sahteciliğe karşı korumak için güvenlik ve risk profesyonellerinin mobil alandaki sahtecilik ataklarına hazırlıklı olmalarının şart olduğu belirtilirken, Experian’ın sahteciliğin önlenmesi için geliştirdiği çözümleri ile bu alanın lideri olduğu ve çözümlerinin mobil dolandırıcılıkla mücadele için gerekli 10 yetkinlikten 9’una sahip olduğu açıklandı. Araştırma raporunda yer alan bilgiye göre, Experian cihazda kayıtlı veri ve davranış alışkanlıkları ile yapılan başvuruda girilen bilgileri karşılaştırarak başvuruyu gerçek kişinin mi dolandırıcının mı yaptığını tespit edebiliyor. Aynı zamanda bu çözüm, aynı cihazın mı yoksa bir cihaz grubunun mu birden fazla hesap açmaya çalıştığını da tespit edebiliyor.

Experian Türkiye Genel Müdürü Mehmet Bozacıoğlu, bu rapordaki bulguların Experian’ın sahtecilik yönetimi çözümlerinin gücünü bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek konuyla ilgili sözlerine şu şekilde devam etti; ‘Forrester’ın gerçekleştirdiği bu araştırmada da belirtildiği üzere, piyasadaki bilinirliğimiz sayesinde özellikle finansal hizmetler, sigorta ve perakende sektörlerinin en büyük küresel markalarına sahtecilik yönetimi çözümleri sunuyoruz. Mobil alandaki yeniliklerin sürekli geliştiği günümüzde, müşterilerimizin değişim hızına ayak uydurabilmeleri için onlara güvenilir bir koruma sağlamamız gerekiyor. Bu raporun, tüketicilere küresel standartlardaki en güvenilir ortamı oluşturma ve aynı zamanda müşteri deneyimlerini artıran çözümler sunmadaki kararlılığımızı kayda değer bir şekilde doğruladığını düşünüyoruz.’

Türkiye Bankalar Birliği’nin İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık İstatistikleri’ne göre. Türkiye’de mobil bankacılık bireysel müşteri sayısı Haziran 2016 itibariyle 23 milyon 932 bine, mobil bankacılığı aktif kullanan bireysel müşteri sayısı ise 14 Milyon 721 bine ulaştı. Bu, bir önceki yılın aynı dönemine göre 9,7 milyon yeni mobil bankacılık müşterisinin sisteme katıldığı anlamına geliyor. Bu rakamların kendilerine akıllı telefonların ve mobil uygulamaların yaygınlaşmasına bağlı olarak mobil ticaret hacminin ne denli büyüdüğüne işaret ettiğini söyleyen Mehmet Bozacıoğlu, Türkiye’de mobil kanallar üzerinde gerçekleşen ticaret hacimlerinin her geçen gün artmasının bu alanda sahtecilik atakları ile mücadeleyi son derece önemli hale getirdiğini paylaştı ve sözlerine devam etti; ‘Experian olarak bu alanda dijital kanaldan gelen kredi başvurularında sahtekarlığın önlenmesi, müşterilerin oturum güvenliğinin sağlanması ve hesaplarının ele geçirilmesinin önüne geçilmesi ve itibar kaybının önlenmesi, 3D Kredi Kart ve E-Bankacılık işlemlerinde müşteri deneyiminin iyileştirilmesi alanlarında Türkiye’de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Experian’ın raporda yer alma sebeplerinden biri de, Forrester’ın ‘mobil sahtecilik konusunda yetkin çözüm’ tanımına uygun birçok çözüm sunması.Bu çözümler, dahili mobil sahtecilik yönetimi modelleri, tüm mobil cihazlar için kullanıcı profili oluşturma, mobil davranış profili oluşturmak için gözetimsiz otomatik öğrenme, risk skorlamasında GPS verisi için dahili destek, risk skorlamasında güç ayarlarını izleme için dahili destek, risk skorlamasında hız ölçüm verisi için dahili destek, cihaz yazılım kırma/kök erişimi sağlama için dahili tespit, sahip olunan cihaz parmak izi ve cihaz itibarı, uygulama geliştiriciler için cihazda veri toplamak amacıyla Mobil Yazılım Geliştirme Kiti’.

Forrester Mobil Sahtecilik Yönetimi Çözümleri Raporu’nda Experian ayrıca 2015 yılında 200 ile 250 milyon Dolar arasındaki gelir grubuna girerek toplam sahtecilik çözümleri gelirleri açısından önde gelen şirketler arasında yer aldı.

EXPERİAN

Dünyanın lider bilgi hizmetleri şirketi Experian, uluslararası alandaki müşterilerine veri ve analitik araçlar sunar. Experian Şirketler Grubu, şirketlere kredi risk yönetimi, sahteciliğin önlenmesi, pazarlama tekliflerinin hedeflenmesi ve kararların otomatize edilmesi konularında yardımcı olur. Experian aynı zamanda bireylerin kredi notlarını ve raporlarını kontrol edebilmeleri, kendilerini kimlik hırsızlığına karşı korumaları konusunda da hizmet sunar. 2015’te Experian, Forbes Dergisi tarafından ‘Dünyanın En İnovatif Şirketlerinden Biri’ olarak açıklandı.

37 ülkede yaklaşık 17.000 çalışanı bulunan Experian’ın genel merkezi İrlanda Dublin’de, operasyonel merkezleri İngiltere Nottingham, Amerika California ve Brezilya Sao Paulo’dadır. Experian plc, İngiltere Borsası’na kotedir (EXPN) ve FTSE 100 endeksinde yer almaktadır. 31 Mart 2016 itibariyle toplam yıllık geliri 4.6 milyar USD’dir. Experian hakkında daha fazla bilgi içinhttp://www.experianplc.comweb sitesini ziyaret edebilir ya da Inside Experian'ı http://youtu.be/YSxeXPD-p8gizleyebilirsiniz.

EXPERİAN TÜRKİYE

2000 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Experian, bankacılık, finans, telekomünikasyon, perakende ve turizm sektörlerindeki müşterilerine hizmet sunar. Daha fazla bilgi için http://www.experian.com.tr

/Ege Basın Grubu

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 557 8894