• BIST 91.490
  • Altın 252,598
  • Dolar 5,8871
  • Euro 6,6023
  • İzmir 29 °C

Çocuğunuzun Geleceği İçin Okul Seçimine Dikkat Edin

Çocuğunuzun Geleceği İçin Okul Seçimine Dikkat Edin
Okul seçimi, çocuğun anaokulundan liseye kadar her kademesinde önemli bir karar

Okul seçimi, çocuğun anaokulundan liseye kadar her kademesinde önemli bir karar. Aileler, çocukları okul çağına geldikleri andan itibaren hangi okula gitmeleri gerektiğini detaylı bir şekilde araştırıyor. Uğur Koleji Kurucusu Kemal Koçak, çocuklara eğitim verecek okulun akademik kadro, eğitim modelleri ve sosyal imkanlar açısından tam donanımlı olması gerektiğini vurgulayarak velilerin tercihlerini bu yönde yapmalarının önemini belirtiyor.

Okul seçimi için araştırmalar devam ediyor. Okulların açılmasına sayılı günler kaldı.  Veliler de okul okul gezip çocukları için en uygun olanı seçmeye çalışıyorlar. Öğretmen, eğitim sistemi, sosyal olanaklar, okulun fiziksel özellikleri, yöneticilerin aile ile iletişimleri… Okul seçiminde pek çok önemli kriter bulunuyor. Bu durumda anne babaların bazı kriterleri göz önünde bulundurmaları ve gezdikleri okulları buna göre değerlendirmeleri gerekiyor.

OKUL SEÇİMİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KRİTERLER

Eğitim sistemi: Her çocuğun farklı özellikleri bulunuyor. Bu nedenle bilgiyi öğretmeyi değil, bilginin öğrenilebilmesi için gerekli beceriyi kazandırmayı hedefleyen, öğrenciye zengin öğrenme seçeneği sunan okul kabul edilmeli.

Sosyal etkinliklerin önemi: Ders programı dışında çocukların ilgi ve yeteneklerine uygun etkinliklerin olması çocuk için farklı aktivitelere katılma olanağı sağlıyor. Tercih konusunda sosyal etkinliklere de dikkat edilmesi gerekiyor.

Diğer kriterler: Okulun ders sayısı, saatleri, lise ve üniversite giriş sınavlarına hazırlık programları, yabancı dil eğitimi, okulun fiziksel olanakları (bahçesinin, spor salonunun, kütüphanesinin olması gibi), sınıf mevcutları, aileyle iletişim, güvenlik önlemleri, sağlık ve temizliğe verilen önem, veli profili, yemek kalitesi, eğitim kadrosunun sürekliliği ve tecrübesi, okulun sınavlardaki başarı puanı, servislerin kalitesi, dikkat edilmesi gereken diğer önemli kriterler arasında yer alıyor.

“BAŞARILI VE İYİ BİREYLER YETİŞTİRMEYİ ÖNEMSİYORUZ”

‘Okul, okul gibi okul olmalı’ diyen Uğur Koleji Kurucusu Kemal Koçak, “Bir milletin kalkınması o toplumun sahip olduğu eğitim ve öğretime bağlıdır. İnsanları iyi eğitmezseniz o insanlar yarım kalmış olur. İyi eğitim almayan çocuğa zaten akademik bilgiyi sağlıklı bir şekilde veremeyiz. Bizim misyonumuz sağlam temellerle yetişmiş, iyi eğitim alan, kendi ayakları üzerinde durabilen, başarılı ve iyi bireyler yetiştirmek” dedi.

Okulun sadece öğretim yapılan ve belirli kalıplar içine sıkışmış bir anlayıştan ibaret olmadığını belirten Kemal Koçak, “Sadece akademik eğitim vermekle kalmıyoruz, sosyal farkındalık projeleriyle öğrencilerimizin kendini ifade etme becerisini de geliştiriyoruz. Eğitim sistemimizde Yapılandırmacı Öğrenme Modeli, Kişiye Özel Bire Bir Eğitim Modeli, STEM ART Eğitim Modeli ve Akademik Danışmanlık Sistemi uyguluyoruz. Her seviyede kodlama eğitimimiz var. Bugün 3 yabancı dil öğretiyoruz. Bu modellerle öğrencilerimizin akademik alanda gelişmesini sağlarken aynı zamanda topluma yararlı ve sosyal bireyler olmalarını öğretiyoruz” diye ifade etti.

OKUL SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Çocuklarının ilgi, yetenek ve ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak okulu tercih etmelerinin önemli olduğunu vurgulayan Koçak, “Çocuğun önceliklerini ve ilgilerini tanımalı ve hangi tarzda bir okulda mutlu, uyumlu ve başarılı olacağı belirlenmeli. Çocuklara eğitim ve öğretim verecek bir okul akademik kadrosu, sosyal imkanları ve eğitim modelleriyle tam donanımlı olmalı. Bizler, öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda gelişmelerini sağlamak için drama, bale, halk oyunları, serbest jimnastik, müzik, karikatür, moda ve tasarım, fen ve teknoloji, bilişim ve kodlama, satranç, mun, strateji ve akıl oyunları, yemek, coğrafya ve gezi, İspanyolca ve Almanca, geri dönüşüm ve tasarım öğrenci kulüpleri faaliyetlerine önem veriyoruz. Sadece sınava iyi hazırlamak yetmiyor, öğrencinin yeteneklerini de keşfetmek ve onları yeteneklerini geliştirebilmeleri için motive etmek gerek” diyerek sözlerini tamamladı. /EGE BASIN GRUBU

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ      www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ    www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ    www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ   www.yenisazan.com

SAĞLIK GAZETESİ

VİVA İNDİRİM GAZETESİ

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER          www.aliagahaber.com

ARASTA HABER         www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET            www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA   www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET        www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR     www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 28 78