• BIST 4.979,58
  • Altın 1054.884
  • Dolar 18.629
  • Euro 19.3159
  • İzmir 15 °C

Türkiye’nin Ovaları Tarımsal Sit Alanı İlan Edilecek

Türkiye’nin Ovaları Tarımsal Sit Alanı İlan Edilecek
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bakanlar Kurulunda, tarım ve hayvancılıkla ilgili sorunlar konusunda uzun bir değerlendirme yaptıklarını belirterek

TÜRKİYE’NİN OVALARI TARIMSAL SİT ALANI İLAN EDİLECEK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bakanlar Kurulunda, tarım ve hayvancılıkla ilgili sorunlar konusunda uzun bir değerlendirme yaptıklarını belirterek, "184 büyük ovanın tarımsal sit alanı olarak ilan edilmesi konusunda orada sunumumuzu gerçekleştirdik. Bütün Bakanlar Kurulu üyeleri buna 'Evet' dediler. İnşallah 184 ovamızı koruma altına alacağız." şeklinde konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından düzenlenen "Toprak Bayramı Töreni" Ankara'da bir otelde yapıldı.

Çelik, burada düzenlenen iftar yemeğinin ardından yaptığı konuşmada, "sadık bir yar" toprağın cömert olduğunu, insanların bütün yanlışlarına, zulmüne rağmen, her şart altında hizmetini sürdürdüğünü, vefasını esirgemediğini söyledi.

Tüketilen gıdaların yüzde 95'inin topraktan elde edildiğine işaret eden Çelik, topraksız hayatın idamesinin mümkün olmadığını dile getirdi. Bakan Çelik, şunları kaydetti:

"Her yıl 50 bin ile 100 bin hektar arasında toprak kaybediyoruz. Toprağın siyaseti olmaz, politikası olmaz, bir karış toprağı hep beraber korumak durumundayız. Yani 50 bin, 100 bin hektar araziyi kaybetmenin neticesi, saksıya dönmektir. Kullandığımız tarıma elverişli arazimiz belli. 24 milyon hektar, 19 milyonunu şu anda kullanıyoruz. Siz her 100 bin hektarı heba ederseniz, rakamlar açık,  kaç yıl sonra hangi noktaya geleceksiniz? Her konuda bağımlı hale geliriz, dışa bağımlı hale geliriz tarımda."

Bakanlığın toprağın bölünmemesi ve korunmasıyla ilgili çok önemli düzenlemeleri hayata geçirdiğini anlatan Çelik, gelecek nesillerden emanet alınan toprağı yine gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde taşıma noktasında üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.

"TARIM VE HAYVANCILIĞIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ"

Bakanlar Kurulunda, tarım ve hayvancılıkla ilgili sorunlar konusunda uzun bir değerlendirme yaptıklarını belirten Çelik, "184 büyük ovanın tarımsal sit alanı olarak ilan edilmesi konusunda orada sunumumuzu gerçekleştirdik. Bütün Bakanlar Kurulu üyeleri buna 'Evet' dediler. İnşallah 184 ovamızı koruma altına alacağız." şeklinde konuştu.

Tarım alanında en önemli konulardan birinin eğitim olduğunu vurgulayan Çelik, sulama, gübre ve tarımsal ilaç kullanımında eğitimin önemli olduğunu kaydetti.

Çelik, "Bu eğitim çalışmalarıyla inşallah tüm tarım alanlarımızın daha sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi, korunması ve bilinçli bir şekilde çiftçilerimizin toprağı işlemesi noktasında mesafe alırız" görüşüne yer verdi.

Türkiye'nin 192 ülkeye ihracat yaptığını, 148 milyar liralık bir tarımsal hasılaya ulaştığını belirten Çelik, ülke nüfusunun arttığını, tarımdaki kat edilen mesafenin yeterli olmadığını ifade etti.

Çelik, tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanların önündeki engelleri kaldırmak için çok çalışacaklarını, üreticilere destek vereceklerini kaydetti.

"SERBEST PİYASA, SÖMÜRÜ VE ARACILAR PİYASASINA DÖNÜŞMEMELİ"

Türkiye'nin tarımsal hasılasını çok daha yukarı çekmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

"Üretmek güzel bir şey ama üretenin çektiği bir çile var. Bir de tüketenlerin yaşadığı sorun var. Ve bir de ortada geçinenler var. Bu konuda mutlak surette gıda rantçılarıyla da beraber mücadele etmemiz gerekiyor. Siz 60 kuruşa tarladan bir ürünü alacaksınız, pazara gidecekseniz 2,5-3 lira. Halden çıkışı belli, nasıl üretildiği belli. Nasıl oluyor bu pazarda 3 lira? Kim var bu arada? Bu aradakiler mutlaka gözden geçirilmeli. Bu üreticiye yansımadığına göre, bunu hak etmeyen, güneş yüzü görmeyenlerin bu derecede büyük bir rantı, bir kârı ceplerine indirmemeleri gerekiyor. Serbest piyasayı sömürü ve aracılar piyasasına dönüştürerek, bunun adına serbest piyasa diyemeyiz. Ben bütün üniversite hocalarına buradan sesleniyorum, 'bu serbest piyasa anlayışını masaya yatırın'. Bu serbest piyasa anlayışı sakat."

Toprak analizi desteğine ilişkin talepleri de değerlendiren Çelik, "Kasım ayında ekiyorsan, ekim ayında laboratuvara alacaksın ki tohumu, o toprağa attığını ben bileyim. Sen böyle yapmıyorsun. 78 milyonun hakkını haksız yere veremeyiz, 78 milyonun hakkını, hak eden toprak tahlil laboratuvarına vereceğiz. Kâğıt alıp, destek alma dönemi bitti. Destekler üreticiye gidecek, kim terliyorsa ona gidecek." şeklinde konuştu.

"ÜRETİCİ BİRLİKLERİ BİZİM KOLUMUZ, AYAĞIMIZ"

Gelecek dönem bütün üretici birliklerinin paralarının üreticiye yatacağına işaret eden Çelik, "Üretici birlikleri, şu anda aidat alıyorlar, bizden aktarılan binde 2'lik bir pay var. Yetmiyorsa oturur konuşuruz. O birlikler bizim kolumuz, ayağımız. Bizim onlarla bir sorunumuz olamaz." ifadelerini yer verdi.

Bakan Çelik, havza bazlı destek konusunda 900 ilçeye dönük çalışmalarının ağustos sonu itibarıyla tamamlanacağını sözlerine ekledi.

TZOB BAŞKANI BAYRAKTAR

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da Türkiye'nin topraklarının önemli sorunlarının erozyon, tuzluluk ve çoraklaşma ile tarım arazilerinin yanlış ve amaç dışı kullanımı olduğunu belirtti.

Nüfus artışına bağlı olarak toprak ve su kaynakları üzerindeki baskının her yıl biraz daha arttığına işaret eden Bayraktar, sanayileşme, şehirleşme, turizm, karayolları için verimli tarım arazilerinin kullanılması gibi etkenlerin, bu arazilerin geri dönüşü olmayan bir şekilde elden çıkmasına neden olduğunu söyledi.

Bayraktar, "4 milyon hektar tarım arazisini 25 yılda kaybettik. Türkiye'nin işlenen tarım alanı içinde, hiçbir sorunu bulunmayan ve her türlü tarım yapılabilen, birinci sınıf tarım arazisinin payı sadece yüzde 6'da kalıyor. Hayati öneme haiz olan bu alanları korumak ve kollamak boynumuzun borcu olmalıdır. " görüşüne yer verdi.

Şemsi Bayraktar, verimli tarım arazilerinin tarım dışı amaçlarla kullanılmaması, birinci sınıf sulamaya uygun tarım arazilerinin de imara açılmasına izin verilmemesi gerektiğini kaydetti.

Toprak Koruma Kurullarının da etkin ve verimli arazileri koruyacak şekilde çalıştırılmasının önemine işaret eden Bayraktar, "Ziraat odaları temsilcilerinin bu kurullarda görev yapması bir zorunluluk olmalı, bu kurullarda ziraat odalarının alternatifsiz şekilde yer alması için, gerekirse mevzuat değişikliğine de gidilmelidir." dedi.

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ    www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY  GAZETESİ             www.bakircay.com

EGE HAKİMİYET GAZETESİ  www.egehakimiyet.com

VAZİYET GAZETESİ                 www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ        www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ                  www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com                                              

SAZAN MİZAH GAZETESİ      www.yenisazan.com

ALİAĞA’NIN  İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER                         www.aliagahaber.com

ARASTA HABER                        www.arastahaber.com

YENİ SAZAN                               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET                           www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON                              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ                        www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA                 www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR                             www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                                  www.bakircay.com

EGE HAKİMİYET                      www.egehakimiyet.com

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 557 8894